Raw

Raw strava a její výhody

Jak se cítíte po jídle?  Cítíte těžkost, ospalost a nemotornost?  Zkuste se zamyslet nad tím, jaký potřebujete jídelníček. Co vašemu tělu dělá a nedělá dobře.  Jedním ze směrů snažící se ozdravit přirozenou cestou naše těla je tzv. raw food, vitariánství, tedy živá rostlinná strava.  Ovšem nepleťte si živou a syrovou stravu! Jaký je v tom rozdíl?

Raw strava x syrová strava

Raw strava znamená živá strava nikoliv syrová. Syrová strava zahrnuje i vejce, maso a mléčné výrobky, čímž se od raw stravy liší, protože každá živá ( raw) strava je syrová, ale každá syrová není živá.  Živá strava je jednoduchá a rychle připravená, plná vitamínů, enzymů, minerálů a zároveň zasytí.  To co jíme, je základem našeho těla a ovlivňuje to naše zdraví.  Každá strava by měla být pestrá, nikoliv jednostranná.  To platí i u raw stravy a třeba i tady si najít druhy potravin, které nám budou chutnat a budeme je moci vhodným způsobem kombinovat.

 Jaké látky jsou pro naše tělo nezbytné a odkud je brát?

Třeba vápník je obsažen v listové zelenině, brokolici, mrkvi, vlašských ořeších, kešu, mandlích, máku nebo konopném semínku a dalších potravinách.  Hořčík zase najdeme v sušeném ovoci, celeru, avokádu, banánech, jablkách. Nezbytné jsou i bílkoviny ve špenátu, kapustě, květáku, sóji či petrželi. Tímto způsobem by se dalo pokračovat. Jediné co při raw stravě je potřeba doplnit pomocí suplementů, je vitamín B12. Ten totiž běžně čerpáme z červeného masa. Raw jídelníček složený z vitamínů a minerálních látek, dodává tělu potřebnou energii a vláknina zase usnadní trávení a udržuje čisté střevo.

Nový životní styl

Vitariánství se tak stává nejen výživovým směrem, ale i životním stylem. Nejde tak jenom, o jídlo, ale i o pohyb, spánek a obecně o cestu ke svém organismu. Na stravě to však jde vidět nejvíce. Každý máme možnost volby, takže pokud se stávajícím jídelníčkem necítíme dobře, můžeme najít něco jiného, v čem se dobře cítit budeme a jednou z možností může být i Raw strava.

tereza.hubikova@seznam.cz'

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *