Řapíkatý celer zdrojem cenných vitamínů

Celer řapíkatý

Řapíkatý celer je nenápadná zelenina, kterou obvykle používáme do polévek. Je to ale velká škoda, protože má mnohem rozmanitější použití! Kromě své jedinečné chuti poskytuje také spoustu důležitých živin a vitamínů. To vše s minimálním množstvím kalorií, takže se hodí do stravy také těch lidí, kteří si hlídají svou váhu. Je prospěšný nejen pro vaši krásu a zdraví, ale také pomáhá prodlužovat délku života.

Zdrojem vitamínů

Řapíkatý celer je zdrojem více než 86 cenných látek, které jsou důležité pro naše zdraví. Mezi ty nejdůležitější patří kyselina askorbová, kterou známe spíše pod označením vitamín C. Obsahuje ho dokonce dvakrát tolik než citrusy, které jsou obecně považovány za významný zdroj tohoto vitamínů. Z dalších vitamínů můžeme jmenovat vitamín A, E a také komplex vitamínů B, včetně vitamínu B9, což je kyselina listová. Ta je důležitá pro správnou tvorbu krve, ale také pro růst zárodečných tkání během těhotenství. Z minerálů jmenujme fosfor, hořčík, železo, vápník, draslík a zinek.

Celer rapikaty

Foto: Pixabay

Další účinné látky

Velmi důležitý je také obsah flavonoidů. To jsou sloučeniny, které jsou pro lidské zdraví velice důležité. Jsou rostlinného původu a vykazují antioxidační, protizánětlivé, relaxační a diuretické účinky. Také další důležitá látka, furanokumariny, vykazují diuretické a relaxační účinky. Bohužel jsou ale také zdrojem alergických reakcí u citlivějších jedinců.

Proti depresím

Celer má uklidňující účinky, takže pomáhá také při depresích. Ke zmírnění stresu jej lidé používali již v minulosti. Současné klinické studie potvrdili, že řapíkatý celer tyto účinky skutečně má.

Problémy s ledvinami

Řapíkatý celer má diuretické účinky. Doporučuje se proto lidem, kteří mají problémy s ledvinami, nebo u nich hrozí problémy s ledvinovými kameny. Lidé, kteří jej z tohoto důvodu konzumují, tak dělají zejména ve formě celerové šťávy.

Bolesti kloubů

Díky svým analgetickým účinkům se listy používaly k vytvoření odvaru, který se používal ve formě obkladů na bolestivé klouby. Účinné byly také pro léčbu artritických bolestí. Také zkonzumovaná celerová šťáva má tyto účinky.

Podpora trávení

Řapíkatý celer stimuluje chuť k jídlu. Podporuje ale celý trávicí systém, zvyšuje produkci žluči, usnadňuje trávení a působí jako spolehlivý lék proti zácpě.

Zdroj: https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/zdrowe-odzywianie/seler-wlasciwosci-dania-na-co-pomaga-ofeminin/yjthryp

Foto: Pixabay