Rakovina kostí: jak se projevuje a jak ji zachytit co nejdříve

Rakovina kostí

V lidském těle se nachází 206 kostí. Jsou velice důležité, protože mají celou řadu nezbytných funkcí. Tak zaprvé umožňují pohyb; jsou na ně upnuty svaly, které pohybují končetinami. Dále fungují jako podpora a ochrana vnitřních orgánů (žebra chrání plíce a srdce, lebka zase mozek). Uvnitř kostí se nachází měkká houbovitá tkáň: kostní dřeň. Ta je důležitá, protože produkuje krvinky. A ony mají spoustu důležitých funkcí v lidském těle.

Co je rakovina kostí?

Rakovina je označení nemoci, kdy se buňky začnou chovat abnormálně. Šíří se rychleji, než zdravé buňky, a bez jakéhokoli řádu. Taková tkáň se rychle rozšiřuje, a to na úkor okolní tkáně nebo orgánů. Pokud taková rakovina začíná v kostech, nazýváme ji rakovinou kostí. Může jít o jakoukoli kost v lidském těle, velice často se ale jedná o ruce a nohy. Nebezpečím je také to, že rakovinné buňky se mohou šířit krevním oběhem i do jiných částí těla.

Krevní testy

Foto: Pixabay

Nejčastější příznaky rakoviny kostí

Příznaky rakoviny kostí se mohou lišit v závislosti na tom, o jaký typ rakoviny se jedná, jak je již nádor veliký a kde se nachází. Obvykle je tento typ rakoviny provázen bolestmi. V některých případech je možné nahmatat mírně citlivou bulku pod kůží. Někdy se klouby pohybují abnormálně. Dalším poměrně častým příznakem rakoviny kostí je častý výskyt zlomenin kostí.

Diagnostika choroby

Prvním krokem je provedení fyzického vyšetření pacienta. Obvykle to znamená také krevní testy a rentgenové vyšetření. Právě díky rentgenu je možné zjistit přesnou polohu, velikost a tvar kostního nádoru. Benigní nádory (nezhoubné nádory) na rentgenových snímcích mají obvykle kulatý tvar a hladké okraje. Maligní nádory, které označujeme jako rakovinu (čili zhoubné nádory) mají obvykle rozličné tvary s rozmazanými okraji.

Zdroj: https://www.newsitamea.gr/2021/07/26/karkinos-oston-symptomata-poies-exetaseis-entopizetai/

Foto: Pixabay