Psoriáza u dětí: nenakažlivá, ale velice nepříjemná choroba

Lupenka

Psoriáza je kožní onemocnění, které se vyskytuje zejména u dětí po desátých narozeninách. Není nakažlivá, takže dítě nemusí být izolováno od ostatních. Pravděpodobně je způsobena abnormálním fungováním imunitního systému. Tato nemoc je velice nepříjemná, protože vzniká a zhoršuje se i bez zjevných důvodů. Může to být onemocnění dědičné. Typické pro psoriázu jsou hnědé či růžové skvrny různých velikostí a tvarů, někdy doprovázeny suchou, odlupující se kůži.

Příčiny vzniku psoriázy

Kůže se skládá z několika vrstev. Tou nejvzdálenější je epidermis (Stratum corneum). Běžně dochází k tomu, že staré buňky se odlupují a dochází k vytvoření nových buněk ve vrstvě v bazální vrstvě epidermis. Tento proces trvá asi měsíc. U lidí či dětí nemocných psoriázou je ale tento proces mnohem rychlejší – a to až osmkrát. I jednou vyléčená psoriáza se ráda vrací, když jsou k tomu vhodné podmínky. Intervaly mezi jednotlivými projevy mohou být dlouhé, dokonce i několik let.

Psoriáza

Foto: Pixabay

Prevence psoriázy

Pokud má dítě genetickou predispozici ke vzniku psoriázy, je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Psoriáza se může objevit na místě, kde se dítě škrábalo nebo také po prodělané nemoci, kdy je jeho imunita slabá. Také dítě vystavené stresu (například problémy ve škole, má jít na dětský tábor apod.) může být spouštěčem. Někdy je psoriáza způsobena nesprávnou stravou, bohatou na živočišné tuky, s kyselými okurkami a kořeněná jídla.

První příznaku psoriázy u dětí

Někdy je prvním příznakem jen velmi malá červená skvrna, takže je snadné ji přehlédnout. Nesvědí ani nebolí. Tato skvrna se může vyskytnout ve vlasech, ale také na zádech, kolem pupku, uší, konečníku, kolen, nebo dokonce na celém těle. V některých případech se může vyvinout horečka u dítěte, jindy má dítě zimnici, někdy mohou skvrny svědit.

Léčba psoriázy

Léčba by měla být provedena pod dohledem specialisty – dermatologa. Ten může odebrat vzorek kůže, který pošle k vyšetření. Tak se dozví, zda se skutečně jedná o psoriázu. Změny kůže jen zřídka zmizí samy. K léčbě psoriázy se používají keratolytické masti, někdy také antibiotika. Poměrně často se používá také světelná terapie.

Jak minimalizovat projevy psoriázy

Psoriázu nelze zcela vyléčit, můžete se ale pokusit minimalizovat její projevy a snížit frekvenci jejího výskytu. Výhodné je například obohatit stravu o vitamín D a rybí oleje. Pravidelnou součástí jídelníčku by měly být červené hrozny, mrkev, česnek a hlávkový salát. Naopak uzeniny, káva, vepřové maso, čokoláda, kakao, med, luštěniny, syrová jablka, černý rybíz a pikantní koření projevy nemoci zvyšují. Vyplatí se také chránit pokožku před odřením. Snažte se dítěti vysvětlit, aby se škrábalo co nejméně. Po koupeli používejte vždycky hydratační krémy a v koupeli můžete použít soli z Mrtvého moře. Je dobré vyhýbat se slunci.

Zdroj: https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/luszczyca-u-dzieci-przyczyny-objawy-leczenie-luszczycy-aa-KX4x-97uZ-gevS.html

Foto: Pixabay