Život s pěti křížky na zádech: Jak se daří generaci X aneb ani ten sex už není jako dřív

Když byste o padesátiletém člověku hovořili někdy ve dvacátých letech minulého století, byl by považován za ctihodného kmeta hodného úcty, možná s chatrným zdravím a moudrostí, kterou by předával mladším. V současnosti jsou stejně staří lidé ještě stále považováni za pracovně aktivní, často i atraktivní natolik, že pánové zakládají nové rodiny s mladšími partnerkami. Jak je na tom generace X se zdravím?

Střední délka dožití se od počátku 20. století zvýšila

Na počátku minulého století to byla sotva padesátka, jíž se lidé dožívali, od 60. let se pak tato délka v západní Evropě ročně prodlužovala i o dva roky. Za vším stála lepší ekonomická i životní úroveň, dostupnost lékařské péče, zdravý životní styl i kvalitnější strava. Děti, narozené v České republice v roce 2020, mají tak naději, že se průměrně dožijí asi 78 let, přičemž ženské pokolení žije o něco déle než to mužské. I když se doba dožití prodloužila, příchod projevů stáří zůstal přibližně stejný jako v dobách našich prababiček. Týká se to zejména menopauzy u žen a andropauzy u mužů, jež jsou hormonálně podmíněné.

V této době často padesátníci neřeší jen vztahy se svými vnoučaty, ale mívají doma ještě vlastní děti v pubertální věku. Je to dáno tím, že se posunula doba pořízení dětí do vyššího věku. Ještě v roce 2001 rodilo své první dítě pouhé jedno procento žen ve věku okolo čtyřicítky. O 16 let později se toto číslo zvýšilo na 3,7 %.

Otec, nebo dědeček? Foto: Pixabay

Potravinové doplňky, jež pomáhají léčit příznaky stáří

Vlivem klesající tvorby pohlavních hormonů v období menopauzy a andropauzy dochází k řadě změn v těle. Týká se to změny kvality pokožky, dochází ke vzniku vrásek nebo přibývání na hmotnosti. Zatímco naši předkové řešili problémy s klimakteriem bylinkami, dnešní ženy mají na každém roku lékárnu, kde si mohou na stejné potíže koupit vhodné potravinové doplňky – například s extraktem ploštičníku hroznatého nebo třezalky tečkované.

Problémy stáří doléhají na každého

S padesátkou na krku se u generace X často objevují problémy i v milostném životě. Prostě to už není takové, jako bývalo dříve. Suchá pokožka sliznice vede k nepříjemnému sexu, kterému se pak někdy ženy raději vyhýbají. Na vině může být i pocit menší atraktivity spojený se stárnutím těla. U mužů se zase objevují potíže s prostatou či erekcí. A inkontinence postihuje obě pohlaví. Ke zvýšení libida je možné vyzkoušet bylinu zvanou maca, na prostatu pomáhá slivoň africká. Všechny tyto zdravotní neduhy je však dobré zavčasu probrat s lékařem, jenž doporučí vhodnou léčbu.

Zdroj info: wikipedie.cz

Partneři. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.