Vakcína 2

První dítě narozené s protilátkami na Covid-19: Jeho matka byla očkována

O tom, jestli očkovat těhotné ženy vakcínou, probíhaly mnohé diskuse. Případ naznačuje, že očkování proti Covid-19 je přínosné i pro těhotné. Matka, která byla očkována vakcínou Moderna, porodila zdravé dítě. V okamžiku očkování byla v 36. týdnu těhotenství (obvyklá délka těhotenství je 40 týdnů). Ještě před podáním druhé dávky se jí narodila dcerka, u níž byly provedeny testy na protilátky proti Covid-19. Dítě mělo protilátky.

Analýza hned po narození

U novorozence byla provedena analýze krve z pupeční šňůry ihned po narození. Protilátky byly detekovány před porodem placenty. Tato studie naznačuje, že pokud se nechá očkovat těhotná žena, přenese protilátky i na svůj plod. Běžně se takto nechávají očkovat těhotné ženy například proti chřipce. Informace o možné účinnosti vakcíny i na plod je významná, protože to by snižovalo výskyt infekce u novorozenců.

Vakcína

Foto: Pixabay

Protilátky proti Covid-19

Protilátky jsou proteiny, které vytváří imunitní systém proti něčemu, co považuje jako cizí. Tyto protilátky fungují tak, že obalují patogeny (například viry), což pomáhá při jejich vylučování z těla ven. Když se patogen neváže na receptory v buňkách, nedochází k infikování těla. Tělo se tak nemůže nakazit stejným onemocněním. O tom, že protilátky mohou být přeneseny z matky na plod, se vědělo již dříve. Protilátky se přenášejí na dítě placentou.

Očkování těhotných žen

Vzhledem k nedostatku klinických studií není dosud známo, jestli je očkování zcela bezpečné pro těhotné ženy a jejich děti. To ale neznamená, že vakcína musí být škodlivá. Jen zatím není dostatek informací o její bezpečnosti. Společnost Pfizer ale oznámila, že zahájila rozsáhlou studii, v rámci které by měly být zkoumány účinky očkování těhotných žen. Nicméně tato studie bude končit někdy na začátku roku 2023. Společnost Moderna má zatím pouze registr sledování těhotných žen. Johnson & Johnson uvedla, že takový registr má v plánu spustit pro těhotné i jejich miminka.

Protilátky u novorozeňat

Massachusetts General Hospital studovala 131 žen, z nichž 84 bylo těhotných, 31 kojících a 16 netěhotných, nekojících. Po očkování vakcínou Pfizer nebo Moderna byly zaznamenány silné imunitní odpovědi u všech tří skupin – protilátky byly obsaženy v placentě i mateřském mléku. Hadassah Medical Center v Izraeli zjistila, že 19 ze 40 novorozenců, jejichž matky dostaly obě dávky vakcíny Pfizer, měly silnou zásobu protilátek.

Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/first-baby-born-with-covid-antibodies

Náhledové foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *