Protein jako doplněk stravy. Víme, jak vybrat ten správný

Dostatek bílkovin ve stravě je základním prvkem optimální výživy. Jenže především v situaci, kdy hubnete a potřebujete dodávat více bílkovin, nebo například nejíte maso, může být složité splnit optimální denní dávku v klasickém jídle. A pro takové případy existují proteiny v podobě prášku. Jaké druhy existují a podle čeho vyberete ten nejvhodnější?

Kolik proteinu potřebujete?

Nejdříve si promyslete, jestli protein jako doplněk stravy opravdu využijete. Běžné výživové doporučení totiž udává optimální množství příjmu bílkovin v hodnotách kolem 1 gramu na 1 kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte například 70 kg, je dobré za den přijmout kolem 70 gramů bílkovin. Ovšem jsou situace, kdy se doporučuje příjem proteinů o něco zvýšit až na 2 gramy na 1 kilogram váhy. Typicky to platí pro fyzicky aktivní lidi a sportovce.

Výběr podle původu bílkoviny

Při výběru vhodného proteinového prášku se můžete orientovat podle toho, z jaké bílkoviny je vyroben. Zdroj může být živočišný nebo rostlinný. U živočišného zdroje jde velmi často o syrovátkové proteiny, které se vyrábí z mléčné syrovátky. Dalším druhem je například hovězí protein. U rostlinných variant je výběr poměrně široký a k dispozici máte konopný, rýžový, sójový nebo hrachový protein.

Procento proteinů

Pro běžné užívání bohatě postačí, pokud se čistota proteinového přípravku pohybuje kolem 70 až 80 %. U opravdu kvalitních proteinů může být čistý obsah bílkoviny klidně i více než 95 %, což se ale odraží na vyšší ceně. Pro rekreační cvičení a jako příležitostný doplněk stravy tak jde o zbytečně drahé řešení.

Foto: Pixabay

Složení aminokyselin

Aby bylo užívání proteinu co nejvíce prospěšné, všímejte si toho, jaké má složení aminokyselinového spektra. Čím více, tím lépe a především u rostlinných proteinů je dobré kombinovat třeba dva různé druhy, protože dokážete efektivněji splnit potřebu organismu z pohledu jednotlivých aminokyselin.

Zdroj: https://www.precisionnutrition.com/how-to-choose-protein-powder a https://health.clevelandclinic.org/7-tips-choosing-best-protein-powder/

Náhledové foto: Pixabay