Proč módní diety nefungují? Zhubnout moc za krátkou dobu nejde…

Diety

Módní diety zní jako rajská hudba: za jeden měsíc zhubnete i více, než 5 kg! Ano, jde to, ale podepíše se to na vašem zdraví. Pozvolné hubnutí a snaha udržet si váhu jsou klíčem k dokonalé postavě. Zdravá „dieta“ znamená naučit se pravidla zdravého stravování, umět odhadnout velikost porce a vyloučit potraviny, které jsou nevhodné. Slovo „dieta“ bychom v tomto případě měli vynechat, protože řada lidí pod tím chápe krátkou epizodu, která brzy skončí. Jakmile ale skončí, ztracené kilogramy opět naberete.

Co jsou módní diety?

Takové diety jsou založeny na výzkumu nebo nějakém tvrzení. Chybou je ale to, že tento výzkum je chybně vyložen nebo je vytržený z kontextu – zkrátka je špatně vyložen (například jahody jsou zdravé, proto bychom měli jíst výhradně jenom je). Často jsou označeny slovy jako „nejlepší“, „nejrychlejší“ nebo „lékaři jsou v šoku…“. V rámci těchto diet se obvykle vyhýbáte specifickým potravinám, nebo se naopak uchylujete ke konzumaci základní potraviny (například mléčná dieta). Mohou uvádět mýty a polopravdy, jako jsou tyto:

 • Sacharidy jsou špatné a je třeba se jim vyhnout. Strava založená na tuku je v pořádku.
 • Čím více probiotik, tím lépe.
 • Bílkoviny jsou důležité pro hubnutí – proto by strava měla obsahovat nejvíce právě je.
 • Vyhýbejte se bílé mouce a vlastně všem obilovinám.
 • Výrobky z naší řady obsahují vše, co vaše tělo potřebuje.

Štíhlá

Foto: Pexels

Proč módní diety škodí zdraví?

Tyto diety jsou založeny velice často na tom, že vyloučíte nějakou potravinu. To je běžné u zvládání nemocí, jako je cukrovka, choroba ledvin, celiakie, dna apod. Avšak v důsledku toho může člověk neznalý základů zdravého stravování přijít o živiny, které jsou pro jeho tělo důležité. To znamená, e sice můžete v počátečních fázích hubnout, ale nestravujete se zdravě. Nepřijímáte dostatek vlákniny nebo sacharidů, které jsou pro fungování lidského těla klíčové.

Jak dlouho je možné držet módní dietu?

Další obrovskou nevýhodou je to, že módní dieta je dlouhodobě neudržitelná. Jakmile s ní skončíte, opět přiberete, protože jste se o zdravé stravování nenaučili vůbec nic. Pokud máte velmi silnou vůli, u módní diety můžete vydržet déle, avšak můžete počítat s tím, že budete mít určité zdravotní problémy. Ty vyplývají z toho, že vaše strava neobsahuje to, co vaše tělo potřebuje. Navíc je módní dieta obvykle až příliš přísná. A to vede její uživatele k podvádění.

Jak poznat módní dietu?

Módní diety mají tato společná tvrzení:

 1. Slibují rychlé hubnutí.
 2. Zní příliš dobře, než aby to byla pravda.
 3. Zjednodušené závěry z komplexní studie.
 4. Doporučení založená na jediné studii.
 5. Dramatická prohlášení („lékaři jsou v šoku“).
 6. Seznam „dobrých“ a „špatných“ potravin.
 7. Můžete si nakoupit speciální produkty.
 8. Vyloučení jedné z pěti skupin potravin (ovoce, zelenina, obiloviny, bílkovinné potraviny, mléčné výrobky).

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/fad-diets/?_gl=1*1spnkcf*_ga*NjEzMzExMTQyLjE3MDQ5OTg5MDY.*_ga_HWJ092SPKP*MTcwNDk5ODkwNS4xLjAuMTcwNDk5ODkwNi4wLjAuMA..

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9294402/

Foto: Pexels