Přetížení

Přetížení organismu v rámci přetrénování

Kvalitní trénink je základem vynikající fyzické kondice a každý člověk si rád udržuje své zdraví díky dobré fyzičce. Čas od času to ale bohužel přeženeme a dochází k přetížení organismu v důsledku nadměrného tréninku. Ten naše tělo prostě není schopno utáhnout. Náš organismus prostě na takovou míru zátěže není stavěn. K přetrénování se mohou dostat jak laici, tak i profesionální sportovci. Záleží na tom, jak je kdo schopen odhadnout síly…

Příčiny přetrénování

Příčin přetrénování bychom mohli najít spousty. My se je pokusíme přehledně shrnout do následujících odrážek. Díky tomu se snadno můžete přesvědčit, zdali také třeba i vy nejste přetrénovaní. Oč se tedy jedná?

–          nadměrné tréninkové dávky

–          monotónní trénink

–          neustálá účast na soutěžích a kláních

–          nedostatek relaxace

–          trénink v době nemoci, při infekci

–          minimum spánku

–          nevhodná výživa a špatný pitný režim

–          změny v soukromém životě

–          změny bioklimatického rázu

Dva typy přetížení

Přetížení je možné rozdělit do dvou základních kategorií. Jedná se o sympatitokotonické a parasympatitokotonické. Mezi prvně jmenované se řadí především silná nervozita spojená s nechutenstvím. Často dochází také ke třesu a silnému podráždění osobnosti. Typický je hlavně u začátečníků a u kolektivních či silových sportů. Naopak parasympatikotonický druh se hodně mizerně diagnostikuje. Člověk získá nechuť k dalšímu trénování a také je unavený i při mnohem nižší zátěži. I při zvýšení tréninkových dávek a cyklu výkonnost stagnuje, což je pro sportovce nepříjemné.

Léčba přetížení organismu

U prvně jmenovaného typu přetížení je třeba kompletně vysadit veškerý trénink. Zejména v případě, že se na všem podílelo onemocnění, je klid naprosto nezbytný. Jinak je třeba zásobení těla vitamíny, a to především typu A, B, C a E. U druhého typu je vhodné snížení míry tréninku a zařazení hravých aktivit, jež dokážou vše oživit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *