Srdce

Předcházejte onemocněním cév a srdce

Smutnou pravdou je, že většina úmrtí v České republice je zapříčiněna onemocněním srdce či cévního systémů. Nejčastější kombinací s těmito nemocemi jsou pak kouření, špatný životní styl a obezita. Přitom je mnoho cest jak taková onemocnění vůbec neprodělat a nestarat se o jejich léčbu – prevence !  

Možnosti prevence na každém kroku

Faktorů, které ovlivňují vznik a průběh onemocnění srdce a onemocnění cév, je celá řada. Přirozeně tak musí být i mnoho možností, jak prevenci provádět. Pokud se zaměříme na naše každodenní chování, máme napůl vyhráno. Odborníci nejčastěji doporučují:

a)      snížit příjem potravy,

b)      konzumovat tuky v menší míře,

c)      konzumovat více ovoce, zeleniny a ryb.

Tyto jednoduché zásady jsou velmi důležité. Snížení našich porcí na zdravé množství omezí i příjem nadbytečné energie. Je také důležité nejíst tolik tučná jídla. Důležité je především omezit příjem živočišných tuků. Poslední bod je pak jasný. Zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny, zvýšíme i příjem vitamínů, minerálů a vlákniny.

Spojenec v boji? Antioxidanty!

O co vlastně jde? Známý vitamín C, E a betakarotén. Toto jsou nejdůležitější antioxidanty, které bychom měli konzumovat v potravě ve větší míře. Likvidují v organismu volné radikály, které škodí tělu a pomáhají při vzniku onemocnění cév a srdce. Kyselina listová je pak důležitá pro regulaci homocysteinu v krvi, který má za následek zvýšení rizika některého z onemocnění jako jsou infarkt, mrtvice a podobně.

Dávejte přednost prevenci než nepříjemné léčbě

Je jasné, že prevence je lepší způsob řešení podobných problémů než následné léčení chorob v jejich nejhorších stádiích. Důležité je tedy dodržovat výše zmíněné a navíc sledovat a kontrolovat důležitá data vypovídající o stavu vašeho zdraví. Jde o stanovení hladiny homocysteinu či cholesterolu a vyšetření stavu srdce a cév

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *