Pravidla večeře při hubnutí. Na co bychom se měli zaměřit

Večeře

Pokud hubnete, měli byste si uvědomit, že neexistuje žádné „hlavní“ jídlo. Všechna jídla, která za den sníte, jsou stejně důležitá. Ohledně večeří se toho ale namluví (a napíše) asi nejvíce, protože je to poslední jídlo, který za den sníte. Toto jídlo by vás mělo dostatečně zasytit, abyste se vyhnuli noční svačince, ale zároveň by váš organismus nemělo příliš zatížit. A proto může být obtížné zvolit správnou večeři. Co bychom měli jíst a jak dlouho před spaním?

Poslední jídlo dne

Určitě jste slyšeli doporučení, že bychom neměli jíst po páté, šesté nebo třeba sedmé hodině  večerní. Přispívá to prý k ukládání tuků. Přibírání ale není závislé na tom, jak dlouho před spaním jíme, ale na tom, kolik jsme toho snědli. Pokud si naplánujeme vyváženou večeři klidně na osmou hodinu večerní, naše tělo ji spálí tak, jako kterékoli jiné jídlo. Je důležité pohlídat si, zda jsme za den přijali méně kalorií, než jich potřebujeme (ne však příliš málo). Pak totiž dochází ke kýženému efektu – k hubnutí.

Těstoviny

Foto: Pixabay

Jídlo před spaním

Jíst bezprostředně před spánkem, nemusí být škodlivé. Obvykle si ale vybíráme kaloricky náročné potraviny a spotřebujeme jich více, než bychom měli. A to vede ke špatným stravovacím návykům. Pokud přes den zvládnete dodržovat pravidla své diety (zejména té, kde přijímáte příliš malý počet kalorií), večer už je tělo natolik vyhládlé, že vás nutí spořádat všechno, na co přijdete. Problémem je také to, že toto jídlo si dopřáváme obvykle při sledování televize. A i to vede k tomu, že sníme příliš mnoho.

Jak dlouho před spaním jíst?

Aby se naše tělo dokázalo připravit na spánek a nemuselo se soustředit na trávení večeře, je ideální večeřet asi dvě až tři hodiny před spaním. Jedná se ale spíše o obecné doporučení. Pokud vám nedělá problémy dopřát si večeři, dát si sprchu a pak hned spát, můžete si jíst v podstatě, kdy chcete. Důležité na stravitelnost bude samozřejmě také to, co jíte. Vyhýbat bychom se měli jídlu, které obsahuje příliš mnoho tuku, soli, jednoduchých cukrů, ostrého koření a také bychom neměli pít alkohol či kofeinové nápoje.

Proč nevynechávat večeři?

Pokud máte pocit, že když vynecháte večeři (a ušetříte tak kalorický příjem), tak zhubnete, zkazíme vám radost. Zdravé stravování je založené na pravidelném rozložení jednotlivých porcí, v odstupech cca 3 hodiny. To znamená minimálně pět jídel denně. Tělo tak bude mít jistotu, že vždycky dostane energii, nemusí si ji tedy „schovávat“ do zásoby. Vynechání některého z jídel vede ke zpomalení metabolismu, což znamená nejenom zpomalení hubnutí, ale také nedostatek energie.

Jaká je vhodná večeře?

Kvalitní bílkoviny a zdravé tuky by měly tvořit základ vaší večeře. Omezit bychom měli sacharidy ve formě příloh (pečivo, těstoviny, brambory, rýže atd.). Ideální je tedy pořádná porce kvalitních bílkovin (sýry, maso, cottage, tvaroh, jogurt, vařené vejce) a velká porce zeleniny. Vyhněte se příliš tučným potravinám a klasikám české kuchyně (svíčková, vepřo knedlo apod.).

Zdroj:

https://aktin.cz/kdy-jist-naposledy-pred-spanim-a-co

https://www.inkospor.cz/blog/co-jist-pred-spanim/

Foto: Pixabay