Pozor na přejídání sladkým aneb když je v hlavní roli podzimní deprese

Máte pocit, že na podzim nějak více přibíráte kilogramy? Na vině může být tzv. podzimní deprese, která úzce souvisí s nedostatkem slunečních paprsků a chladným počasím a která nutí člověka vrhnout se na konzumaci jídel se zvýšeným obsahem sacharidů. Jak lze tomu zabránit?

Když chybí sluneční paprsky

Podzimní čas může být hezkým ročním obdobím. Listí stromů je zbarveno do všech možných barev, a svítí-li slunce, je na to radost pohledět. Jenže podzim jsou také plískanice, brzká tma odpoledne a nízké teploty během dne, které nemusí být každému příjemné. Někteří citlivější jedinci na takovou situaci mohou reagovat změnou nálady, kdy se u nich objeví sezónní afektivní porucha (SAD). Ta se projevuje jako lehká až středně těžká deprese. Člověk trpí na úbytek energie, smutnou náladu a na větší potřebu spánku. To se ale mnohdy neslučuje s požadavkem většího pracovního nasazení, které velmi často ve firmách ke konci roku bývá. A tak si lidé depresi kompenzují různými sladkostmi, kterými chmury zahánějí. Ona i ta zvýšená chuť na sladké může být projevem této podzimní deprese.

Foto: Pixabay

Jak přemoct chuť na sladké

Nemá-li člověk dostatek pohybu a cpe do sebe jednu sladkou tyčinku za druhou a zapíjí to slazenou minerálkou, nemůže se pak divit, že čísla na osobní váze jen naskakují. Jenže přebytečné kilogramy škodí zdraví. Nadbytek energie se v těle ukládá ve formě tuku, především v játrech. Takto přetížená játra nemohou normálně fungovat. Vysoká hladina tuku v játrech způsobuje steatózu, což posléze může vést k jejich zánětu, nebo dokonce ke vzniku cirhózy jater. Bohužel v poslední době počet pacientů s touto diagnózou v České republice stoupá.

Nepřejídat se a cvičit

Lehko se řekne, ale už hůře se koná. Zajídat podzimní chmury sladkým se nevyplácí. I v tento nevlídný čas by si člověk měl udělat prostor pro pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Stačí rychlejší procházky, díky kterým přebytečnou energii spotřebuje, a ještě přijde i na jiné myšlenky. Pokud už se u něho problémy se ztučněním jater objevily, může vyzkoušet některé z volně prodejných potravinových doplňků, které obsahují esenciální fosfolipidy. To jsou totiž látky, které pomáhají regenerovat buňky v játrech.

Zdroj info: wikiskripta.eu, benu.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.