Podle čeho vybrat rybí tuk? Vhodný je pro děti i dospělé

Rybí tuk

Rybí tuk je jedním z nejznámějších doplňků stravy. Málokdo ale ví, jestli se dá použít jediný rybí tuk pro děti i pro dospělé. Měli byste kupovat speciální výrobky určené pro děti? Svůj výběr začněte tak, že zvolíte známou značku. Zde máte totiž vyšší pravděpodobnost, že doplňky jsou kvalitní a ověřené. Dodržujte dávkování, které na svém obalu uvádí výrobce. Obvykle je zde určena dávka pro dítě i pro dospělého.

Rybí tuk a jeho vlastnosti

Léčivé účinky rybího tuku mohou být ovlivněny tím, z jakých ryb a v jakém prostředí se získávají. Všechny by ale měly být testovány na přítomnost těžkých kovů, dioxinů a dalších kontaminantů. Někteří výrobci obohacují rybí tuk o další vitamíny, jako je například vitamín A, D, E či esenciální mastné kyseliny. Rybí tuk podporuje odolnost organismu, imunitní systém a zdraví srdce. Omega 3 a 6 mastné kyseliny jsou důležité pro správný metabolický proces. Pokud nejíte ryby alespoň jednou za týden, je vhodné užívat rybí tuk jako doplněk stravy, ať už například ve formě tresčího olejetresčího oleje nebo ochucených kapslí.

Rybí tuk

Foto: Pixabay

Pozitivní účinky rybího tuku

Kromě již zmíněných je rybí tuk prospěšný též pro správný růst kostí a zubů. Je dobrý na klouby. Díky omega 3 mastným kyselinám může u některých lidí dojít k úbytku tělesného tuku a snížení indexu BMI. Kyseliny DHA a EPA jsou zodpovědné za správnou činnost mozku a nervového systému. Rybí tuk je prospěšný pro zdravé vlasy a nehty.

Výběr rybího tuku

Zaměřte se zejména na tom, kolik omega 3 a 6 mastných kyselin je obsaženo v jedné dávce, a také na obsah dalších látek, jako jsou kyseliny DHA a EPA. Výrobci nejčastěji udávají právě obsah omega 3.

  • Rybí tuk pro děti – i když můžete zvažovat obsah jednotlivých přípravků, nakonec budete kupovat ten rybí tuk, který vaše dítě zkonzumuje. Děti jsou totiž vybíravé. Naštěstí můžete vybírat rybí tuk ve formě gumových či žvýkacích kapslí, tekuté aj. Dejte si ale pozor na umělá barviva a sladidla.
  • Rybí tuk pro dospělé – ujasněte si, proč chcete rybí tuk užívat. Některé můžete užívat za účelem zlepšení stavu pokožky, vlasů a nehtů, jiné podpoří proces hubnutí a další budou určeny těhotným a kojícím ženám.
  • Rybí tuk pro teenagery – vzhledem k tomu, že mladé osoby rostou, bude zapotřebí zejména takový přípravek, který podpoří správný vývoj kostí a zubů, zlepší stav pokožky a podpoří zrak.
  • Rybí tuk pro seniory – vyplatí se sáhnout po výrobcích s vysokým obsahem vitamínu D pro podporu zdravého kosterního systému.

Rybí tuk může způsobit vedlejší účinky

Pravidelné užívání rybího tuku může mít určité vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří nedostatek chuti k jídlu, gastrointestinální poruchy, jako je nevolnost a plynatost, polyurie a přibývání na váze.

Zdroje info:

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-fish-oil/art-20364810

https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-supplement-guide

https://synergiczni.pl/superfoods/jaki-tran-bedzie-najodpowiedniejszy-dla-dzieci-a-jaki-dla-doroslych

Foto: Pixabay