Podle čeho poznat, že má vaše dítě dyslexii

Dyslexie má různé stupně a míry závažnosti. Pokud se u vašeho dítěte objeví, není nutné panikařit, protože se s tím dá velmi dobře pracovat. Jen možná bude dítě potřebovat specifickou pomoc při učení a případně i pomalejší postup. Podívejte se, podle jakých příznaků poznat, že má zrovna vaše dítě dyslexii.

Pomalejší vývoj

První náznaky možné dyslexie se mohou objevovat již v útlém věku. Dítě mluví výrazně později, nebo má problémy s učením. Zároveň se však v tuto chvíli ještě nejedná o úplně jasný příznak, protože se dítě může pouze pomaleji učit. Pokud si však všímáte, že dítěti nejde kreslení, nedokáže zopakovat rytmus, nebo nechce hrát hry, které vyžadují používání slov, může se jednat o ukazatel, že něco není v pořádku.

V první třídě nedokáže rozpoznat jednotlivá písmenka

Velkým milníkem je první třída, kdy se dítě učí číst. Právě tehdy je možné rozpoznat, jestli se skutečně jedná o dyslexii. Typická je záměna podobných písmen a problém s jejich rozeznáváním. Problémy se vyskytují také při slabikování slov. Při mírnějších formách dyslexie se může až později objevit problém s plynulým čtením textu. Příznaky však nemusí být odhaleny přímo v první třídě, ale mohou se objevit až později, jak bude látka náročnější. U dyslexie se objevují problémy s vyslovováním dlouhých slov, ale i špatná paměť na jména, čísla a podobně.

Foto: Pixabay

Poraďte se s odborníkem

Jakmile si začnete podobných příznaků všímat, je dobré na nic nečekat a poradit se s odborníkem. Upozornění můžete dostat rovnou ze školy, kdy si všímavá učitelka všimne, že se dítě neučí tak, jak by mělo a může za tím být právě dyslexie. Nejde o to, že by dítě nebylo chytré, jen prostě potřebuje trochu pomoci a větší trpělivost, než se naučí překonat některá omezení a zpracovávat informace tak, jak je potřeba.

Zdroj: https://tchiboblog.cz/jak-poznat-zda-vase-dite-netrpi-nejakou-dys-poruchou/ a https://zeny.iprima.cz/rodina/je-vase-dite-dyslektik-podle-techto-priznaku-to-poznate

Náhledové foto: Pixabay