Plíseň nehtů na nohou: jak se jí zbavit? A rady co nedělat

Nohy

Plíseň nehtů na nohou může být velice nepříjemným zážitkem, který se po vyléčení obvykle ještě opakuje. Svědění a pálení zejména v oblasti mezi prsty může být značně nepříjemné a obtěžující. Navíc může vzbuzovat pozornost, a to i zimě (pokud se sprchujete v práci, chodíte do bazénu apod.). Plíseň zdaleka není jen letní neřestí, i teplé boty v zimě spojené s vlhkostí při pocení mohou vytvořit příznivé podmínky pro jejich růst. Co na plíseň nehtů na nohou?

Plíseň nehtů na nohou

Plísňová infekce může vzniknout u každého a způsobit tak mnohé bezesné noci. Nevýhodou je to, že se může šířit, a to nejenom přímým kontaktem. Jít do sprchy po někom, kdo trpí na plíseň na nohou může být rizikové. Proto by mělo být samozřejmostí ve veřejných sprchách raději používat obuv, jako jsou žabky. Nejběžněji se nehtová plíseň vyskytuje v létě, v zimě a také v období dešťů. Najít ji můžeme v kožních záhybech (kde se drží vlhkost) a zdaleka není jen problémem nohou. Nachází se také pod prsy, v podpaždí atd.

Nohy

Foto: Pixabay

Prevence proti plísni

V ideálním případě je lepší se plísni vyhnout, než ji potom léčit. A když už plíseň objevíte, začněte ji léčit co nejdříve. Tím totiž bude léčba plísně nejúčinnější. Abychom se plísni vyhnuli, je důležité nosit prodyšné ponožky i boty. Ponožky střídejte každý den, boty čas od času vyčistěte a můžete použít i nějaký prostředek proti plísním. Nehty na nohou mějte čisté a udržujte je zastřižené.

Nehtová plíseň na nohou – příznaky

Pokud už pociťujete svěděni a pálení, vaše nehty černají nebo se na nich objevuje jemný povlak, je to známkou toho, že jste již byli infikování. Zakročte co nejdříve. Lék na plíseň na nohou vám může doporučit lékař, pokud byste ale měli plíseň neléčit například přes víkend, mohla by se nepěkně rozrůst a nakazit také osoby, se kterými bydlíte. Mast na plíseň na nohou je dostupná i bez lékařského předpisu. Poradit vám může lékárník.

Tohle rozhodně nedělejte

Pokud jste zaznamenali problémy s plísní na nohou (a to i v minulosti), pak se vyplatí dodržovat určitá opatření. Pokud dojde k tomu, že vaše obuv nebo nohy zvlhly, snažte se je co nejdříve vysušit. Nenoste příliš těsnou obuv, která ke vzniku plísní (ale i zarostlým nehtům na nohou) přispívá. Rozhodně nesdílejte ručníky s jinými osobami. Používejte jen běžně dostupné krémy. Pokud vám v minulosti lékař předepsal krém, nemusí nyní fungovat správně.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/fungal-infections-skin

https://www.practo.com/healthfeed/fungal-infections-do-s-and-don-ts-you-should-know-41745/post

Foto: Pixabay