Plicní chlamydie – jak se můžete nakazit a jak poznat příznaky

Často kašlete a máte rýmu? Možná vás trápí plicní chlamydie. Podívejte se, jakým způsobem se můžete nakazit a podle jakých příznaků poznáte, že máte skutečně tento problém. Bohužel nejde o nic výjimečného a je velmi pravděpodobně, že jste již podobné onemocnění prodělali.

Co jsou chlamydie?

Chlamydie rozhodně nejsou pouze parazitickými organismy, které se pojí výhradně se sexuálně přenosnou nemocí. Jedná se totiž o parazity, kteří mohou mít na svědomí hned několik různých problémů v lidském těle. Vyskytovat se mohou v urogenitálním traktu, ale například i v oku nebo dýchacím ústrojí. Pokud se chlamydie objeví v plicích, může docházet ke vzniku zánětu měkké tkáně, což bývá mnohdy především chronický problém.

Příznaky plicních chlamydií

A jak poznáte, že máte právě plicní chlamydie? Tuto oblast osidluje druh označovaný jako Chlamydia pneumoniae. Zajímavostí je, že s ním setká zhruba 80 % populace, takže patří mezi nejrozšířenější druh chlamydie vůbec. A protože napadá dýchací trakt, pojí se s tím celá řada typických příznaků. Objevují se akutní problémy v podobě škrábání v krku, rýmy, pokašlávání nebo chrapotu. Z toho se může postupně vyvinout zánět nosohltanu nebo dokonce laryngitida. A protože se parazit dostává i do dolních dýchacích cest, má na svědomí také zápal plic nebo zápal průdušek. Průběh přitom může být s různou intenzitou příznaků. Mnoho lidí si ani nevšimne většího nepohodlí, ale jindy může být zánět naopak silný a komplikovaný.

Foto: Pixabay

Jak se plicní chlamydie přenáší?

Vzhledem k tomu, že jde o respirační onemocnění, jistě není žádným překvapením, že šíření probíhá vzduchem. Konkrétně přes kapénky od nakaženého člověka. Šíření tak probíhá během kašlání, kýchání, ale třeba i obyčejného mluvení. Problematická je také poměrně dlouhá inkubační doba, u které se uvádí nejčastější rozsah mezi 10 až 14 dny, ale zároveň může být až 3 týdny.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/plicni-chlamydie-priznaky-lecba/ a https://www.mojeambulance.cz/prepada-vas-opakovane-kasel-a-ryma-pricinou-muzou-byt-plicni-chlamydie-1/

Náhledové foto: Pixabay