Jak zabránit osteoporóze? Začněte bojovat ihned!

Zlomenina

Zabránit osteoporóze znamená přijmout celou řadu opatření, která mohou významně změnit váš životní styl.  Osteoporóza čili řídnutí kostní hmoty postihuje až 10 % lidí v České republice. Ohroženi jsou zejména osoby nad 50 let. Podle statistik je léčeno prý jen 10 % pacientů. Důvodem je to, že toto onemocnění se může projevit až tehdy, když si něco zlomíte. Pád, který by u zdravého člověka skončil sraženinou, končí i pacienta s osteoporózou zlomeninou.

Zabránit osteoporóze můžete správnou stravou!

To znamená, zaměřit se zejména na dostatečný příjem vápníku. Tak například ženy mladší 50 let by měly přijmout 1 000 mg vápníku, nad 50 let pak 1 200 mg vápníku. Získat dostatečné množství vápníku ze stravy by neměl být problém. Jedná se zejména o mléčné výrobky, která na sobě mají uvedeno, kolik procent denního příjmu vápníku obsahují. Tak se můžete snadno dopočítat správného množství.

Vápník

Foto: Pixabay

Když vápník, tak vitamín D!

Je známo, že vitamín D pomáhá lidskému tělu vstřebávat vápník a používat ho k posílení kostí. Vitamín D můžete získat ze slunečního záření. Pokud ale trávíte spoustu času v interiéru, používáte opalovací krémy vždy, když jste venku (například kvůli tónu pleti) nebo v rámci sezónních změn, můžete mít příjem vitamínu D nízký. Některé potraviny obsahují zvýšené množství vápníku. Denní příjem vápníku je 600 mezinárodních jednotek (IU) pro osoby do 70 let a 800 IU pro osoby nad 70 let.

Zaměřte se na dostatek bílkovin.

Bílkoviny se nachází i v kostech. Pokud budete jíst dostatek bílkovin, zvýšíte tím minerální hustotu svých kostí. Doporučený denní příjem bílkovin je 0,4 gramu na kilogram tělesné hmotnosti.

Raz, dva, tři – bez cvičení se neobejdete!

Cvičení pomáhá stimulovat buňky odpovědné za stavbu kostí. Pro zdraví kostí je zapotřebí cvičit alespoň 3 krát týdně se zátěží nebo odporem. Mezi zátěžové aktivity patří chůze, běh, tanec, aerobik, turistika a tenis. Odporová cvičení jsou cvičení s elastickými pásy nebo cvičení ve vodě.

Toto jsou „požírači“ kostí! Vyhýbejte se jim!

Křehčí kosti může způsobit několik návyků, kterým lidé holdují. Například kouření, nadměrná konzumace alkoholu, obezita, jednotvárná strava strohá na potřebné vitamíny a minerály, nedostatečná pohybová aktivita. Úpravou životního stylu se tedy můžete dostat do formy, předejít osteoporóze a navíc dobře vypadat!

Zdroje info:

https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/prevention/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/osteoporosis/what-you-can-do-now-to-prevent-osteoporosis

Foto: Pixabay