Pláč

Pláč zřejmě léčí, aneb co se děje s tělem při pláči

Pláč může být projevem velké spousty emocí. Nejčastěji se bohužel jedná o smutek. Pláčeme ale také radostí, dojetím nebo dokonce smíchy. Co přesně se ale v našem těle děje, když pláčeme? Dokáže nám pláč skutečně ulevit? Co je důvodem toho, že pláčeme? Pláč je bohužel někdy přijímán jako známka slabosti, ve skutečnosti ale dokáže spoustu věcí v našem těle. Jakých?

Pláč nás přirozeně zbavuje stresu

Vydatný pláč nám někdy pomůže odbourat stres, který se v nás nahromadil. A působí mnohem lépe, než různé prostředky proti stresu! Nebojte se tedy vlastního pláče. Najděte si místo, kde se můžete v klidu vyplakat. Nahromaděný stres totiž může vést k velké spoustě zdravotních problémů a komplikací: od bolestí hlavy, únavy až po kardiovaskulární onemocnění.

Pláč

Pláč: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pláč snižuje krevní tlak

Bylo zjištěno, že jakmile začne osoba plakat, uleví se jí natolik, že se sníží její krevní tlak. Je to poměrně logické, protože pokud je osoba v nepříjemné situaci, její krevní tlak se zvyšuje. A tak tělo odpovídá pláčem, aby došlo ke snížení tohoto faktoru. Vysoký krevní tlak vede ke spoustě zdravotních problémů – zejména problémům se srdcem. Zvyšuje také riziko mozkové mrtvice a demence.

Slzy odstraňují toxiny z těla

Slzy, které opouští lidský organismus, obsahují také chemikálie, mezi které patří toxiny a kortizol. Právě tyto chemikálie mohou v těle vyvolat spoustu nepříznivých reakcí, jako jsou například různé choroby. Jejich vyplavením se našemu tělu dostane fyzická i emocionální úleva. Díky ní můžete začít znovu.

Pláč snižuje hladinu manganu

Mangan je minerál, který se vyskytuje v lidském těle. Dokáže ovlivňovat náladu člověka. Nejvíce je ho obsaženo právě v slzách, ale vyskytuje se i v krevním séru. Zvýšené hladiny manganu jsou spojovány se zvýšenou úzkostí, podrážděností a agresivitou.

Pláč nás odlišuje od ostatních savců

Jinými slovy: pláč z nás dělá lidi. Všichni savci mají slzné kanálky, avšak pouze lidé jsou schopni reagovat na emoční stres pláčem. Pláč nás upozorňuje na emoce, které prožíváme. Pravdou je, že pláč má také velmi důležitou sociální roli. Usnadňuje komunikaci, vyjadřuje povahu, sílu, soucit se vztahem a sbližuje lidi.

Nebojujte se slzami

Až vás příště postihne stresová situace nebo emocionální zátěž, nebojujte se slzami. Dejte jim vhodný průchod. Pamatujte si, že slzy léčí. Pokud vám společnosti ostatních nedovolí projevit své emoce, vyhledejte si klidné místo, kde se můžete o samotě vyplakat. Poté se budete cítit mnohem lépe a třeba vás i napadne řešení vaší stresové situace.

Slzy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *