Econea lahev black blum

Pitný režim jako součást zdravého hubnutí

Tolik se soustředíte na zdravý jídelníček a dostatečné množství pohybu během hubnutí, že jste pro samé snižování kalorií zapomněli dostatečně pít? Pak právě hlídání pitného režimu může být krok správným směrem k dosažení vysněných výsledků zdravou formou. Voda totiž dle některých studií může krátkodobě zrychlit metabolismus a dát pocit sytosti. Jak využít tyto vlastnosti vody?

econea-lahev-equa-active-matova-chuze

Proč je pitný režim důležitý?

Dodržování pitného režimu, tedy příjmu tekutin do těla, je důležité pro každého z nás, bez ohledu na to, zda se snažíme zhubnout nebo ne. Voda tvoří značnou část lidského těla a je potřebná pro jeho správné fungování, přenášení živin, detoxikaci atd. A protože je voda neustále v různých formách vylučována, je třeba ji zase doplňovat, aby se udržela vnitřní rovnováha. Přijímané množství vody do těla není dobré podceňovat a vždy je třeba pitný režim uzpůsobit různým vnějším i vnitřním okolnostem člověka (věk, váha, zdravotní stav, skladba stravy, fyzická aktivita aj.), aby nedošlo ke stavu dehydratace. Proto je skvělý nápad mít během dne při ruce láhev na pití, která vám pitný režim bude připomínat.

Hubnutí a pitný režim

Hubnutí se dosahuje, pokud je přijímané množství energie menší nežli vydané. Znamená to tedy buď zvýšit výdej energie, nebo snížit její příjem. Jakou roli v tomto může hrát voda?

Obrovskou výhodou u vody je, že neobsahuje žádné kalorie a oproti sladkým nápojům tak neposkytuje tělu nadbytečnou energii. Z toho důvodu je doporučovaným zdrojem tekutin při různých dietách. Ale samozřejmě také pro dodržování běžného pitného režimu.

Vliv tekutin na metabolismus

Některé studie již prokázaly, že voda může mít vliv na metabolismus a pocit plnosti žaludku a pomoci tím pádem také s hubnutím. Po vypití vody totiž žaludek vysílá do mozku signály o tom, že je plný a člověk nemá potřebu jíst více a snižuje tak množství přijatých kalorií. Voda vám může pomoci před tím, abyste se nevědomky přejídali z důvodu obrovského hladu.

Pití vody před jídlem snižuje pocit hladu, čímž tedy pomáhá omezit příjem kalorií z jídla. Máme totiž pocit sytosti mnohem dříve, a přitom údajně stačí vypít zhruba půl litru vody asi 30 minut před jídlem. Pravidelným pitím mezi jídly předešlý jev funguje obdobně. Snižuje se chuť k jídlu mezi jídly a nemáme tendence mlsat. Pokud máte sedavé zaměstnání nebo se vám stává, že doma vás prostě honí mlsná a vy neodoláváte, zkuste vyměnit misky s pamlsky za karafy na vodu. Budou vašemu prostředí slušet a ještě k tomu vám budou pomáhat se změnou životního stylu.

Co říkají o pitném režimu a hubnutí studie?

Na toto téma už je samozřejmě zpracována celá řada studií, která se zaměřuje na zvýšený příjem vody jako podpůrný prvek při hubnutí. Podle této studie se po vypití půl litru vody zvýší metabolismus, tedy spalování kalorií o 24 % po dobu 1 hodiny. Jiná studie prokázala, že lidé držící dietu, kteří před jídlem pili vodu zhubli během 12 týdnů o 44 % více než ti, kdo vodu před jídlem nepili.

Studie se ale mohou liší jednu od druhé a v závislosti na testovaném vzorku dle věku a hodnocených aspektech. Např. zde se prokázalo, že voda zvyšuje hubnutí u mladých mužů, kteří po vypití vody sní méně jídla a mají dříve pocit sytosti. Tato studie naopak prokázala, že zvýšený příjem tekutin má vyšší vliv na hubnutí u starší populace, ale nemá takový efekt na mladší generace. Ve výzkumu s dětmi zvýšený příjem tekutin před jídlem neměl značné rozdíly v BMI.

V některých médiích se také uvádí, že pro vyšší spalování kalorií je dobré pít vodu studenou. Tělo tak musí více pracovat na tom, aby teplotu vyrovnalo a spálí více kalorií.

econea-karafa-lucie-nepasicka-kvet-zivota

Voda jako součást hubnutí

Voda by člověku neměla uškodit, ale samozřejmě by neměla ani nahrazovat jídlo. Čistá voda by tedy měla být součástí zdravého životního stylu v kombinaci se zdravou stravou a dostatečným množstvím pohybu. Protože je každý z nás jiný a platí pro nás jiné okolnosti, nejvhodnější je se vždy poradit s odborníkem či lékařem. Nesmíme zapomínat, že tělo kromě vody potřebuje také spoustu živin, minerálů a dalších látek a hubnutí zdravým způsobem musí být kombinací více faktorů, správných stravovacích návyků, pohybu a pitného režimu. Voda pak může mít při hubnutí podporující efekt.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *