Parfémovaný toaletní papír: má svá rizika, používejte raději obyčejný

Toaletní papír

Parfémovaný toaletní papír může být způsobem, jak provonět svůj záchod. Výběr je opravdu široký, od levandule, přes mátu až po citrusy. Bohužel vůní přínosy tohoto papíru končí. Všechny produkty, které jsou parfémované, jsou nevhodné pro použití v blízkosti intimních partií. To znamená nejenom toaletní papíry, ale také dámské vložky či tampony. Jedná se totiž o chemicky vytvořené vůně. To znamená, že do svého těla zbytečně dostáváte další chemii, která může mít škodlivé účinky.

Vonný toaletní papír a jeho účinky

Mezi nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout v souvislosti s parfémovaným toaletním papírem, jsou tyto:

  • Priuritus – jedná se o svědění nebo nepříjemný pocit, které vede k nutkavému škrábání. Postižena může být kůže i přilehlé sliznice.
  • Mikrooděrky a anální trhliny – tyto drobné trhlinky nemusí být okem viditelné, ale způsobují pálení, zejména při močení.
  • Hemoroidy – uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku, velmi bolestivé.
  • Rektální krvácení – objevíte zejména na toaletním papíru po vykonání potřeby.
  • Viditelné trhliny a praskliny – objevují se zejména tehdy, když ignorujete mikrooděrky.

Toaletní papír

Foto: Pexels

Parfémovaný toaletní papír není hygieničtější

Někteří lidé dokonce mají za to, že parfémované výrobky jsou hygieničtější, protože obsahují výtažky bylin, o nichž je známo, že mají protiplísňové, antibakteriální a další účinky. Bohužel, příjemně vonící toaletní papír nevyužívá skutečné rostliny. Vůně je vytvořena chemicky. A nepomáhá vám lépe vonět „tam dole“. Kromě chemikálií, které příjemně voní, často obsahují tyto toaletní papíry též barviva, vůně i bělidla. Ty mohou způsobit alergické reakce, kvasinkové infekce, vulvitidu či abnormální výtok z genitálií.

Nejlepší toaletní papír

Z výše uvedeného vyplývá, že bychom měli volit papír bez parfemace a také bez barviv – tedy čistě bílý, nevonící. Podobným způsobem by ženy měly volit též hygienické menstruační potřeby – vložky a tampony bez vůně a barviv jsou ideální volbou. Používáte-li speciální sprchový gel na intimní hygienu, i zde zvolte pokud možno mýdlo bez parfemace.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6880014/

https://www.greenmatters.com/health-and-wellness/is-scented-toilet-paper-safe

Foto: Pexels