Sprcha

Otužování – prevence imunity!

Asi každý slyšel o otužování, jako o zaručeném receptu na imunitu a zamezení různých všelijakých nemocí. Něco na tom samozřejmě je. Nejde však jen o otužování šokovým stylem ledových sprch. Otužování musí být systematické a správné. Ukážeme vám cesty, jak správně provádět efektivní otužování.

Střídání teplot

Podle nejnovějších vědeckých poznatků, je jednou z nejlepších metod otužování střídání teplot vody. Střídejte například ve sprše horkou i studenou vodu. Konkrétně se pak nejvíce doporučuje dvacetiminutové sprchování teplou vodou, po kterém následuje studená minuta. Minuty pod horkou vodou totiž způsobí roztažení cév a přivedení kyslíku do pokožky i svalů. Při studené vodě se pak cévy stahují a průtok krve se přirozeně omezuje. To má za následek mnoho pozitiv pro vaše zdraví. Například to pomáhá svalům, které se při aplikaci této metody uvolňují. To vám pomůže například po tréninku a sportování. Také se urychluje regenerace těchto svalů.

Pozitivní důsledky

Jak bylo již naznačeno – otužování má mnoho kladných bodů, které ovlivňují naše tělo a jeho zdraví. Například se obecně snižuje nemocnost. Dle některých výzkumů až o 30 procent. K tomu stačí akorát každodenní sprchování studenou vodou alespoň minutu a půl. Je také dokázané, že sprchování studenou vodou zlepšuje náladu. Stipulací receptorů chladu ve vaší pokožce se totiž vyplavuje hormon noradrenalin. Při nízké hladině této látky přichází naopak deprese. Posledním pozitivem je snížení rychlosti stárnutí pokožky. I na toto má otužování vliv.

Sprchováním to nekončí

Dalším způsobem, jak se otužovat je omezování topení v bytě. Mnoho odborníků totiž říká, že přetopené domovy jsou příčinnou mnoha problémů. Například nejen onemocnění, ale i obezity. Dobré je začít se spánkem při otevřeném okně. Poté můžete regulovat vytápění místností i přes den. Při spánku se doporučuje teplota 17 až 18°C. Přes den pak topte maximálně na 20 – 21°C.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *