Dítě

Poruchy růstu – je vaše ratolest příliš malá?

Jak poznáte poruchu růstu? A o co vlastně jde? Je zde mnoho otázek. Pokud je dítě malé – má automaticky poruchu růstu? Jak to poznáme. A co dělat, když se porucha růstu například u vašeho dítěte potvrdí? Existuje nějaké řešení? S touto problematikou není ještě každý dobře seznámen. Doufáme, že přispějeme tímto článkem. Pojďme na to!

Jde o onemocnění kostí

Určitě je velmi důležité, aby rodiče růst svého dítěte kontrolovali. Pokud budou mít jakékoli pochybnosti, není nic lepšího než se obrátit na praktického lékaře dítěte. Ten může například doporučit vyšetření v laboratoři nebo návštěvu specialisty – endokrinologa. Důvodů proč dítě přestane růst je mnoho. Tak například může jít o genetickou vadu nebo například důsledek jiného onemocnění. Dále může jít o poruchu hormonů. V nejextrémnějších případech se totiž jedná o dědičnou chorobu kostí nebo ledvin. Projevy jsou však jasné. Zastavení nebo velké zpomalení růstu ve fázi, kdy ještě tělo není vyvinuto úplně. Takoví jedinci jsou tedy drobní a malí.

Onemocnění od předků?

Dnes je naše průměrná výška mnohem vyšší, než tomu bylo u našich předků. Ještě na počátku novověku byli lidé mnohem menší, než jsme dnes. Je tomu tak z mnoha důvodů. Hlavním byla změna v pravěku, kdy se člověk začal orientovat na pěstování plodin a na zemědělství obecně. Konzumace zemědělsky pěstovaných surovin vedla i k velkému snížení průměrné výšky. Dnes je tomu však jinak. Dnešní člověk je řádově vyšší, a dokonce i každý potomek je zralejší o až několik let než generace před ním. Stále tedy dochází k zvyšování populace. Pokud dnes tedy někdo trpí například poruchami, které jsou způsobeny růstovým hormonem, je vždy možná genetická porucha, která ignoruje tento vývoj.

Léčba růstovým hormonem

Určitě již o již mnozí z vás slyšeli – léčba růstovým hormonem. Pokud máte podezření na poruchu růstu, je důležité včas vyhledat dětského endokrinologa. Ten nabídne nejlepší možnou léčbu, případně vyhodnotí, zda vůbec o poruchu růstu jde. Léčba může spočívat i v podávání růstového hormonu. Dítě pak může, i přes počáteční poruchu, dorůst obyčejné výšky. Vždy je však důležitá včasnost diagnózy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *