human-skeleton-163715_640

Osteoporóza je strašákem ve stáří. Jak se jí vyhnout

Málokdo je ve stáří zdravý jako řípa. Většinou se lidé ve vyšším věku potýkají se zdravotními problémy, tu více, tu méně závažnými. Patří k nim i osteoporóza, jež je nejčastějším kostním onemocněním. Jak vzniká a co na ni pomáhá?

Jak se projevuje osteoporóza?

Osteoporóza nepřijde najednou, ale vyvíjí se postupně. Objevuje se obvykle u žen po menopauze nebo u mužů a žen v pokročilých věkových kategoriích. Ve své podstatě se jedná o úbytek organické i anorganické části kostí, jež se projevuje zejména zlomeninami – předloktí, krčku stehenní kosti nebo i obratlů a jiných částí skeletu. Bohužel zlomenina krčku patří k těm nejzávažnějším, protože do jednoho roku po vzniku zlomeniny umírá až 20 % pacientů.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění?

Jestliže ve vaší rodině někdo osteoporózou trpěl, je vysoká pravděpodobnost, že ji budete mít i vy. Přispívá k ní ovšem i předčasná menopauza před 45 rokem, příslušnost k bílé rase, nesnášenlivost mléčných výrobků a nedostatek pohybu daný sedavým způsobem života. Kdo kouří a pravidelně pije alkohol, ten se na problémy s osteoporózou také zadělává.

Mléko. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se osteoporóza projevuje a jak se léčí?

Že jí trpíte, není na první pohled tak zřejmé. Většinou se na ni přijde při náhodném rentgenu. Může se však zmenšovat výška postavy až o deset centimetrů, člověka často bolí v zádech – někdy prudce, jindy jen při pohybu nebo větším zatížení.

Základem léčby je zastavení úbytku kostní hmoty. Důležitá je ovšem i prevence v podobě úpravy životního stylu, jehož základem je snížení nadváhy, dostatek pohybu a přiměřená životospráva. Jídelníček by měl být obohacen o přirozený zdroj vápníku – sýry, mléko, mák. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 1 000 až 1 500 mg. Současně s ním je třeba tělu dodávat také vitamín D nejméně 800 IU denně. Ideální je zařadit do denního režimu pěší chůzi, která přiměřeně zatěžuje nejen svaly a šlachové úpony, ale také kosti, a tím je činí silnějšími a pevnějšími.

Vyhnout se osteoporóze ve stáří se dá velice těžko. Můžete však oddálit její příchod, pokud dáte přednost zdravějšímu způsobu života.

Lidská kostra. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *