head-1058432_640

Často zapomínáte? Do určité míry je to normální stav

Problémy s pamětí občas potrápí většinu lidí. Stačí dlouhodobější nevyspání, více stresových situací v životě a už marně lovíte v paměti, co jste to vlastně chtěli. Jak to s tou pamětí vlastně je?

Zapomínat je běžné

Italský deník Corriere della Sera uvedl, že za nedostatky v paměti v mnoha případech mohou také deprese nebo jiné psychické problémy. Jedná se sice o poměrně rozšířený jev, odborníci se však vesměs o něho nezajímají. Je to proto, že tyto lehčí projevy výpadků paměti jsou klinicky bezvýznamné. Nemusejí také souviset se vznikem demence, spíše mohou být projevem už zmíněných depresivních a úzkostných stavů.

Studie, realizovaná v Nizozemí na 2 000 zdravých lidech, ukázala, že celých 29 % osob ve věku 25 až 35 let si myslí, že jim jejich paměť neslouží tak dobře. Lidí ve stáří od 40 do 50 let je už 34 % a 41 % je osob od 55 do 65 let. Toto procento u osob ve věku mezi 70 a 85 lety vzrůstá na 52. Jak je vidět, paměť člověka trápí v každém věku, snad až na děti, které sice také zapomínají, ale u nich je to většinou dané roztržitostí. Někteří lidí spojují svoji zapomnětlivost s emočními problémy, ale také se svým věkem.

Psychické problémy. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co je to zapomínání

Zapomínání lze popsat jako vyhasnutí nervového spojení. Jestliže je informace nedostatečně zařazená, je vytěsněná do nevědomí. Podle Ebbinghausovy křivky zapomínání se nejvíce zapomíná v prvních hodinách, když se něčemu novému naučíte. Obvykle platí, že si pamatujeme:

  • 10 % z toho, co čteme
  • 20 % z toho, co slyšíme
  • 30 % z toho, co vidíme
  • 50 % z toho, co vidíme a slyšíme zároveň
  • 70 % z toho, co řekneme
  • 90 % z toho, co uděláme.

Co se týká problémů s pamětí, platí, že pokud se zlepší psychika, zlepší se i funkce si něco zapamatovat. Zajímavé je, že s nepříjemným zapomínáním může souviset i syndrom chronické únavy nebo syndrom dráždivého tračníku, s nimiž se pojí zejména nespavost. Také některé léky způsobují zapomínání – například tricyklická antidepresiva.

Paměť. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *