Opalování se

Jak získat vitamín D a obrnit se proti koronaviru

Přichází podzim, doba, kdy si lidé tradičně vzpomenou, že by mohli doplnit nějaké ty vitamíny. Samozřejmě většinou uměle. Současná době je v mnohém specifická, a to především z hlediska onemocnění COVID-19. Tím je aktuálně celý svět doslova zamořen a čísla u nás nyní stoupají neskutečně rychle. V souvislosti právě s koronavirem se hojně hovoří o vitamínu D a jeho dostatku v našem organismu. Člověk většinou doplňuje tradiční céčko a na vitamín D zapomíná. Do těla ho lze přitom dostat vcelku jednoduše. Než se na různé alternativy podíváme, uvedeme, jaké má vitamín D funkce.

V čem spočívá síla vitamínu D?

Jak již bylo řečeno, vitamín D je velmi potřebný, ale přesto opomíjený. Zajišťuje nicméně hned několik důležitých funkcí. Jde například o:

  • posílení imunitního systému,
  • pomoc při vstřebávání vápníku v těle,
  • aktivaci ochranných látek proti bakteriím a virům,
  • udržení zdravé oběhové soustavy a srdce,
  • a mnohé jiné funkce.

Pobyt na slunci je důležitý

Určitě se nevyhýbejte sluníčku. Teď na podzim ho bude sice trochu méně, nicméně přesto se jej vyplatí využít. Ani opalování není nijak škodlivé, když se k němu přistupuje v rozumné míře. Právě ze slunce totiž načerpáme potřebnou dávku vitamínu D. V kůži se právě díky ultrafialovému B záření UVB vytváří cholekalciferol, tedy vitamín D3. Obecně se hovoří o tom, že má člověk světlejší pleť, tím více vitamínu D dokáže pojmout.

Optimální strava s dostatkem vitamínu D

Vhodně zvolená skladba jídelníčku vám dokáže zajistit dostatek vitamínu D. Optimální volbou jsou třeba tučné ryby, tuňák, pstruh, makrela a podobně. Není problém si dát také houby nebo vajíčka. Vitamín D je obsažen ve žloutku. Obsahuje ho mimo jiné i hovězí maso. Jinak jsou jím obohaceny i mnohé další potraviny, jako jsou jogurty, kakao a výrobky z obilovin.

Rybí maso

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Doplňky stravy déčko plně nenahradí

Tím si můžete být jistí. Přesto je možné do jisté míry hlavně v zimních měsících do těla tento vitamín dodávat. Pozor jen na stanovené doporučené množství, předávkování může být pro organismus velmi nebezpečné. Denní dávka činí 1 000 až 2 000 IU, tedy mezinárodních jednotek, vitamínu D. Jiné dávky jsou určeny pro děti a kojící matky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *