diet-695723_640

Faktory, které ovlivňují zdraví: Životní styl, dědičnost, pracovní prostředí a zdravotní péče

Zdraví můžeme definovat jako stav absence nemocí a znamená dobré vyhlídky na přežití. Podle WHO je zdraví schopnost vést sociálně a ekonomicky produktivní život. Abychom byli zdraví, musí být naplněné klíčové faktory. Které to jsou?

Dědičnost ovlivňuje naše zdraví ze 20 %

Lidské zdraví je velmi složitý mechanismus se spoustou vzájemných vazeb a struktur. A je závislé na mnoha faktorech, které ho ovlivňují. Tyto faktory se označují jako determinanty zdraví. Dělí se na vnitřní a vnější. Ty vnitřní jsou dědičné faktory. Sklon k určitým nemocem si neseme v sobě vlivem dědičnosti. Ta ovlivňuje lidské zdraví ze 20 % a dědičnou výbavu dostáváme do vínku od obou svých rodičů. Toto není v našich silách ovlivnit. Ovšem promítají se sem také vlivy přírodního a společenského prostředí.

Životní styl. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Životní styl dokážeme ovlivnit

Zevní faktory dělíme na tři základní skupiny – životní styl, kvalita životního a pracovního prostředí a zdravotní služby. Zde je možné již kvalitu našeho zdraví ovlivnit. Na nás záleží, jakým životním stylem žijeme. Je zřejmé, že nezdravý způsob života se na nás dříve nebo později podepíše. Stačí se nezdravě stravovat, mít nadváhu, kouřit, pít přes míru alkohol a naše zdraví může být podlomeno civilizačními chorobami. Přitom platí, že životní styl ovlivňuje naše zdraví z celých 50 %. To je poměrně vysoké číslo. Životní a pracovní prostředí má vliv na zdraví z 20 % a zdravotní péče se podílí 10 %.

Někdy nemáme možnost si vybrat, kde budeme pracovat, a musíme vzít zavděk místem, které se nám nabízí. Stejné je to se zdravotní péčí, která není všude ve světě dostupná všem stejně. I kdybychom to chtěli změnit, v našich silách to většinou není. Protože však životní styl se na zdraví podepisuje ze všeho nejvíce, měli bychom mu věnovat velkou pozornost.

A jak jste na tom se životním stylem vy?

Stravování. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *