Orgasmus vědeckým pohledem: zde je vše, co jste chtěli vědět

V posteli

Orgasmus je definován jako „rytmické kontrakce genitálií“. Jedná se o vrcholné vzrušení v lidském těle. U ženy dochází ke kontrakcím (ke stahování) dělohy i pochvy. Doprovodnými jevy jsou u mužů i žen zvýšená srdeční frekvence, rychlejší dýchání a vyšší krevní tlak. Vědci uvádí, že každý popisuje tento pocit trochu jinak. Je to tím, že každé lidské tělo je jinak citlivé. Ten, kdo orgasmus zažije poprvé, bude prý hned vědět, že šlo právě o něj. Nemůžete si jej splést s ničím jiným. Pokud se ptáte: „Byl to orgasmus?“, pak je odpověď pravděpodobně ne.

Orgasmus a jeho druhy

Stimulací různých částí těla může lidské tělo zaznamenat různé druhy orgasmů. Někteří vědci tvrdí, že se jedná o jeden orgasmus, který je vyvolán z různých erotogenních zón. U ženy nejčastěji dochází k vyvrcholení po stimulaci klitorisu. To je orgán, který nemá žádnou jinou funkci, než je sexuální potěšení.

Délka orgasmu

Vyvrcholení se může lišit nejenom z člověka na člověka. Různou délku orgasmu může zažít též jeden člověk. Takže uvést určité časové úseky může být dost zavádějící. Zatímco mužský orgasmus trvá obvykle jen do 10 vteřin, ten ženský může dosáhnout až 20 či 30 vteřin. Některé ženy tvrdí, že zažily orgasmus dlouhý i 1 minutu! Závisí na tom, zda se jedná o vícenásobný orgastický zážitek.

Sex

Foto: Pixabay

Ženský vs. mužský orgasmus

Liší se nejenom délkou. Mužské vyvrcholení je doprovázeno stahy genitálií a pánevního dna, zakončeno ejakulací. U žen dochází ke stahu dělohy a pochvy. K ženské ejakulaci dochází jen ve velmi ojedinělých případech. Ženy mohou zaznamenat na rozdíl od mužů vícenásobný orgasmus. Ne každá žena může tohoto dosáhnout.

Orgasmus je přínosný pro lidské tělo

Díky orgasmu můžete mít mnohem lepší náladu. Při orgasmu se totiž uvolňuje chemikálie v lidském mozku, jako je dopamin či oxytocin, které jsou přímo spojeny s dobrou náladou a bojem proti stresu a depresím. Stahy vyvolané orgasmem posilují pánevní dno, což je dobré zejména jako prevence proti inkontinenci. Hormony, které se uvolňují, dokážou taktéž posílit imunitní systém člověka. Můžete se též zbavit bolestí, jako jsou ty menstruační, bolesti hlavy aj.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19953576/types-of-female-orgasm/

https://www.perthnow.com.au/news/health/female-orgasm-charles-university-researchers-reveal-three-types-of-orgasm-women-experience-as-part-of-study-c-7822122

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5087699/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8498956/

Foto: Pixabay