Odhalte infarkt včas. Tyto příznaky patří mezi nejčasnější

Infarkt

Infarkt bohužel už není pouze doménou starších nebo obézních lidí. Čím dál častěji se stává také hrozbou pro mladé lidi. Není se čemu živit – uspěchaný způsob života, zpracované potraviny, kouření, alkohol a spousta tučného jídla patří k hrozbám, které zvyšují riziko vzniku infarktu. Mezi nejznámější projev tohoto onemocnění patří nehybnost ruky a bolest na hrudi. Existují i varovné příznaky, kterým bychom měli věnovat pozornost, abychom odhalili riziko infarktu ještě dříve, než bude třeba zavolat záchrannou službu.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je vůbec nejčastějším příznakem toho, že se blíží infarkt. Na začátku přitom nemusí jít o nějak intenzívní bolest. Když už se ale objeví, je známkou toho, že infarkt přijde během několika okamžiků. Bolest na hrudi je z toho důvodu, že přístup krve do srdce je omezen nebo dokonce přerušen úplně. Tato bolest může přijít i odejít, avšak vždy stojí za pozornost. Pokud přetrvává delší dobu, zavolejte si záchrannou službu. Pokud pociťujete bolest na hrudi dlouhé dny, týdny nebo dokonce měsíce, je nepravděpodobné, že je to kvůli infarktu.

Příznaky projevující se dny před infarktem

Asi 66 % všech lidí si před samotným infarktem může všimnout kombinace určitých příznaků. Jedná se o bolest na hrudi, dušnost nebo únava. Dušnost, ať už se projevuje v kombinaci s ostatními příznaky nebo samostatně, může být doprovázena nepříjemným pocitem na hrudi. Přitom nemusí jít vyloženě o bolest. Pro srdeční infarkt je typická bolest, která vystřeluje z hrudníku směrem do zad, paží nebo dokonce čelisti. Bolest můžete cítit v jednotlivých částech nebo všude najednou.

Srdce

Foto: Pixabay

Zažívací potíže

U některých lidí může před vznikem samotného infarktu dojít také ke změnám zažívacích potíží. To se může projevit jako nevolnost a zvracení. Pokud se u vás takovéto žaludeční obtíže vyskytnou bez zjevné příčiny, měli byste jim vždy věnovat pozornost. Od věci není ani konzultace s lékařem. Nemusí to znamenat vždy infarkt.

Studený pot

Řada pacientů zažila před samotným infarktem nepříjemné noční probuzení. Byly zalití studeným potem, třásli se a pociťovali žaludeční nevolnosti. Tyto příznaky celá řada z nich považovala za příznaky chřipky. Ukázalo se ale, že šlo o příznaky tichého srdečního infarktu.

Zdroje info:

https://www.ikem.cz/cs/infarkt-myokardu/a-429/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/pierwszy-znak-ostrzegawczy-ze-zbliza-sie-zawal-serca-trzeba-reagowac-natychmiast-aa-pGWW-DUZQ-JbPx.html

Foto: Pixabay