Nejúčinnější lék na rýmu a nachlazení? Zázvor a panáky z něj

Zázvor

Farmakologickou léčbu nachlazení a chřipky můžete ještě podpořit, když sáhnete po přírodních produktech. Zázvor je jednou z nejlepších bylinek, které můžete použít na chřipku či nachlazení, a to v jakékoli fázi onemocnění. Na začátku vám může pomoci odvrátit chorobu, takže u vás v plné síle vůbec nepropukne. Pokud jste to nestihli, a choroba už se u vás projevila v plné síle, dokáže snížit její účinky a zmírnit průběh onemocnění. Na konci onemocnění pak zapůsobí také jako prevence před vznikem nového onemocnění (zejména, když se u vás doma nemoc „točí“ z osoby na osobu).

Zázvor a ti druzí

Sáhnout po zázvoru v případě onemocnění je rozhodně dobrý nápad. Obsahuje totiž vitamín C, K a A. Jeho velmi dobrým doplňkem mohou být ale také citrusy, jako je citron, pomeranč a grapefruit, protože i ony obsahuj spoustu vitamínu C, dále pak vitamín E, B, beta-karoten, draslík, hořčík, sodík a železo. Kurkuma zase obsahuje především vitamíny B a kyselinu listovou. V boji s nachlazením se používá také med, česnek nebo třeba maliny.

Zázvorový čaj

Foto: Pixabay

Zázvorový panák s medem a citronem

Pokud nejste fanoušky horkých čajů, nevadí. Můžete si připravit vitamínovou bombu ve formě zázvorových panáků. Ty do sebe kopnete rychle a jsou zdrojem obrovského množství vitamínů a minerálů. Připravte si tyto ingredience:

  • 3 oloupané citrony,
  • 50 g čerstvého oloupaného zázvoru,
  • 1 lžičku medu,
  • 50 ml vody.

Z citronů vymačkejte šťávu a smíchejte se strouhaným zázvorem. Oslaďte medem a nařeďte vodou. nechte přes noc odstát, sceďte (kousky zázvoru mohou podráždit žaludek). Pijte asi dva až tři panáky denně. Pokud si připravíte větší množství, můžete je skladovat v lednici asi jeden týden.

Zázvor a pomeranč pro citlivější povahy

Citron a zázvor může být pro mnohé příliš agresívní. Proto spousta lidí raději sáhne po sladší verzi. A tou je to, že místo citronu použijete pomeranč. Na místo tří citronů vymačkejte dva pomeranče. Ostatní postup je stejný jako v předchozím případě.

Zázvorový panák s kurkumou není pro každého

Ať už si připravíte verzi z pomeranče nebo citronu, nápoj můžete ještě vylepšit kurkumou. Do uvedeného množství přidejte ještě 2 lžičky práškové kurkumy. Kurkuma stimuluje imunitu, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, pomáhá pročistit organismus. Není vhodná pro osoby, které užívají warfarin či léky na diabetes.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-doslownie-wypali-przeziebienie-naturalny-sposob-walki-z-wiru,nId,6460670

https://www.apetitonline.cz/recepty/4130-horky-zazvorovy-caj-s-citronem-a-medem.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7644455/

Foto: Pixabay