Očkování těhotných proti covidu zajistí ochranu novorozenců

Těhotenství

Očkování proti koronaviru je v současné době opět čím dál aktuálnějším tématem. S příchodem chladného počasí se zvyšuje výskyt nejrůznějších respiračních onemocnění, a to právě včetně covidu. Lékaři, odborníci i vládní představitelé apelují neustále na občany, aby očkování podstoupili. V současné době se objevily nové informace ohledně vlivu očkování v průběhu těhotenství na novorozence, což může přinést určitou formu uklidnění nastávajícím maminkám, které se očkovat chystají.

 

V Izraeli provedli studii, která přinesla zajímavé výsledky

O tom, že má očkování významný vliv na novorozence, co se koronaviru týče, se mluvilo již dříve. Nyní z Izraele přichází informace o tom, že vakcína aplikovaná těhotné ženě chrání i novorozence. Nejvyšší protilátky měli novorozenci, jejichž matky byly očkovány mezi 27. – 31. týdnem těhotenství.

Ve studii bylo dále prokázáno, že děti žen očkovaných v tomto termínu mají po narození dokonce více protilátek než jejich matky. Vědci se domnívají, že placenta si dokáže vybrat jen nejúčinnější protilátky, které jsou nutné pro vývoj správné ochrany novorozence proti viru. V případě očkování těhotných v jiném stupni těhotenství byla hladina protilátek značně nižší.

 

TěhotenstvíFoto: Pixabay

Očkování proti koronaviru se těhotným ženám doporučuje, vakcíny plod prý neohrožují

Podle lékařů a dalších odborníků představuje koronavirus pro nastávající maminky zvýšené riziko, a to především ve třetím trimestru. Komplikace s nákazou koronavirem prý převyšují rizika vakcinace. Z toho důvodu je jim očkování hojně doporučováno. Rozhodnutí je však na každém z nás

Z počátku se těhotným ženám nedoporučovalo očkování proti covidu v prvním trimestru těhotenství. Následně se po několika měsících začalo očkování naopak doporučovat již bez ohledu na stupeň těhotenství. Vakcíny jsou podle dostupných informací bezpečné pro těhotnou ženu i vyvíjející se miminko, které nijak neohrožují. Nyní byl prokázán i významný vliv očkování na novorozence. Ti se mohou narodit s dostatečnou výší protilátek, které získají v průběhu těhotenství.

 

Opatření pro neočkované se značně zpřísnila

V současné době neočkovaným nepřejí ani vydaná opatření, u nichž se dá očekávat, že budou dále zpřísňovat. I těhotným ženám, které proti covidu nejsou očkované, se značně znepříjemnil život. Kvůli neočkování se mohou dostat i do situace, kdy nebudou moci navštěvovat nejrůznější kurzy a cvičení. Prokázat se totiž mohou pouze dokončeným očkováním nebo certifikátem o prodělaném onemocnění v posledních 180 dnech. Výjimkou je, že je možné se prokázat PCR testem v případě absolvování první dávky očkování nebo nemožnosti očkování ze zdravotních důvodů.

 

 

 

 

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tehotnym-ockovanym-ve-27-az-31-tydnu-se-rodi-deti-dobre-chranene-proti-covidu/2120082

Zdroj info: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nejlepsi-ochrana-novorozencu-pred-covidem-ockovani-matky-mezi-27-a-31-tydnem-ukazala-studie-40378489

 

Náhledové foto: Pikwizard

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.