Ochrana sluchu

Ochrana sluchu je nesmírně důležitá

Sluch máme jenom jeden a jeho ochrana je jakousi nezbytností. Hlukových rizik se v okolí nachází spousta a většina z nich se může klidně podílet na celkovém poničení sluchu, které je nezvratné. Riziko je patrné především na pracovišti, koncertech anebo jiných akcích, kde je míra hluku skutečně vysoká. I proto není od věci se hlavně u pracovních činností chránit. Jakým způsobem? To vám prozradíme v následujících řádcích. Soustředit se budeme podrobně jak na ochranné prostředky, tak i na míru ochrany.

Co je u nadměrného zvuku nebezpečné?

Velmi nebezpečný je u zvýšené hladiny hluku zejména tlak, který je na sluchový orgán jako takový vyvíjen. Zohlednit bychom mimo jiné měli také kmitočtové složení daného hluku. Brát v potaz musíme i charakter nadměrného hluku. Jednat se může jak o ustálené, tak i proměnné anebo silně impulsní zvuky, které jsou pro sluch nepřirozené a v podstatě zničující. Zapomenout přitom nelze ani na varovné signály, které by měly být zřetelné a jednoznačně identifikovatelné pro každého, kdo by mohl přijít s nadměrným hlukem do styku.

Ochrana sluchu musí být přiměřená

Spousta lidí se domnívá, že ochrana sluchu by měla být co největší, abyste zamezili v podstatě jakémukoli zvuku, který by mohl ohrožovat vaše zdraví! Opak je ale pravdou, jelikož musí být co nejpřirozenější a nejpřiměřenější. Jestliže máte například hluk o celkové hladině 90 dB, vyplatí se spíše chrániče, které jej stáhnou o nějakých 10 dB. Zaměstnanci firem by měli dostávat takové ochranné prostředky, které stáhnou hladinu minimálně o 15 dB.

Celkové hodnocení ochrany sluchu

Ochrana:

–          menší než 85 dB je nedostatečná

–          v rozmezí od 80 dB do 85 dB je přijatelná

–          v rozmezí od 75 dB do 80 dB je dobrá

–          v rozmezí od 75 dB do 70 dB je přijatelná

–          menší než 70 dB je nadměrná

Jak chránit sluch?

Ochrana suchu je možná hned několika různými způsoby. Nejoptimálnější je se nadměrnému hluku vyhnout. Pokud se to nepodaří, jsou k dispozici zejména špunty do uší, jež se dnes vyrábí z vysoce kvalitních materiálů. Rozhodně není od věci volit také sluchátka, která se nasazují poněkud pohodlně a jejich opětovné použití je vhodnější.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *