Ocet má mnohé zdravotní účinky. Věděly o nich naše babičky

Ocet

V současné době, kdy je dostupných tolik léků na různé neduhy, jsme už zapomněly na to, jaký význam dříve měly například bylinky na lidské zdraví. Naši předkové ale s oblibou využívaly i jiné prostředky, které jim měly pomoci navrátit zdraví a sílu. Tak například ocet byl považován za téměř zázračný prostředek. Nejenom kuchyňský, ale také jablečný nebo vinný ocet má určité zdravotní účinky. Lze je použít k léčbě omrzlin, při bolestech žaludku, na játra, pro zlepšení trávení a krevního oběhu.

Ocet a jeho zdravotní účinky

Ocet se používá v rámci obkladů a oplachů a i dnes jej najdete v některých doplňcích stravy. Ocet může přispívat taktéž k mladistvému vzhledu, může pročistit krev a posílit organismus. Jeho výhodou je to, že jej můžete používat při každodenním vaření a navíc v kombinaci s různými bylinkami. Tím získáte ještě další léčebné účinky navíc. Zde je několik receptů, ve kterých využijete jak ocet, tak také bylinky. Vyrobit si můžete v podstatě jakoukoli směs: po smíchání octa s bylinkami stačí směs odložit na tmavé místo po dobu dvou až tří týdnů.

Ocet

Foto: Pixabay

Ocet a bylinky na posílení

Ve velké sklenici dejte po lžičce tyto bylinky a koření: estragon, bazalku, bílý pepř, skořici, hřebíček, levanduli a pomerančovou kůru. Vše zalijte jablečným octem a nechte týden odstát na tmavém místě. Každý den protřepejte. Tuto směs můžete použít jako dresink na saláty. Zvýšit by měl vaši imunitu a fyzickou kondici.

Arnikový ocet na otoky a pohmožděniny

Vezměte si 25 květů arniky a zalijte je 150 ml jablečného octa. Odstavte na dva týdny. Poté sceďte a uchovávejte v lednici. Jakmile se objeví modřina, otok nebo pohmožděnina. Připravte si obklad: jednu polévkovou lžíci směsi dejte do 100 ml vody a do toho namočte tkaninu na obklad. Voda i ocet by měly být studené. Přiložte na postižené místo. Slabý účinek je prý možné pocítit téměř okamžitě!

Estragonový ocet na játra

Smíchejte 2 lžíce sušeného estragonu a 240 ml vody. Nechte dva týdny macerovat na chladném místě. Po tuto dobu každý den protřepávejte. Poté sceďte. Použít můžete jako zálivku na salát. Hodí se to skvěle ke strouhané mrkvi a jablku. Při zánětech použijte k vyplachování úst, zbaví vás také nepříjemného zápachu (lžíci octa smíchejte s 240 ml převařené vody). Estragon se skvěle hodí k masu a rybám.

Zdroje info:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/lecznicze-wlasciwosci-octu-przepisy-na-mikstury-z-octem-jablkowym-aa-M6L9-H1xa-enV5.html

https://www.healthline.com/nutrition/white-vinegar

Foto: Pixabay