Nový školní rok se blíží! Je načase posílit imunitní systém

Škola

Silný imunitní systém je schopný odolat virům a bakteriím více, než ten slabý. Na jeho posilování je třeba přemýšlet zavčasu. Začít užívat různé podpůrné doplňky v době, kdy už je chřipková sezóna, nemusí být účinné. Konec léta je už opravdu jeden z posledních termínů, kdy můžete začít. Dobrá imunita se hodí nejenom dětem, ale také dospělým. Víte, po kterých bylinkách můžete sáhnout?

Podpora zdraví u dětí

Návrat do školy po prázdninové pauze je pro mnohé rodiče vysvobozením. Na druhou stranu je ale vzájemná interakce mezi dětmi spojována s náročným obdobím pro jejich imunitní systém. Zejména děti, které jdou poprvé do kolektivu dětí, mohou trpět na nemoci. Proto je vhodné jejich imunitu podpořit. Dětský imunitní systém se stále vyvíjí, proto jsou děti náchylnější k různým infekcím. Pokud chceme posílit jejich imunitní systém, měli bychom to dělat primárně správnou stravou – co nejvíce ovoce a zeleniny a málo sladkostí může rozhodně pomoci.

Dítě

Zdroje foto: Freeimages

Imunitní systém a vitamín C

Když se řekne imunitní systém, spousta lidí si hned vybaví vitamín C. Jedná se o velmi silný antioxidant, který skutečně má imunitní vlastnosti. Napomáhá dobré funkci imunitního systému, a to hned několika způsoby. Za prvé působí jako antioxidant, což znamená, že chrání lidské buňky před poškozením. Zadruhé napomáhá vstřebávání železa z rostlinných potravin. Nejvíce vitamínu C se skrývá právě v ovoci a zelenině. Citrusy jsou dobrým zdrojem, nicméně ještě více je ho obsaženo v tmavě červeném až černém ovoci, jako je černý bez (pozor, je třeba jej tepelně zpracovat, jinak je toxický).

Způsoby, jak na silnou imunitu

Snažte se do svého jídelníčku a také do jídelníčku vašich dětí začlenit co nejvíce ovoce a zeleniny (různých barev), celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky. V těchto potravinách se totiž skrývá celá řada základních živin. Důležitý je také dostatečný spánek. Dávejte své dítě spát v určitou dobu a před spaním opakujte stejné věci (koupel, večerní hygiena, čtení pohádky, uložení do postele). To pomáhá lepšímu usínání. Obyčejná procházka, návštěva dětského hřiště nebo dokonce sportování mohou pomoci posílit imunitní funkce. V neposlední řadě je důležité naučit své dítě, ať si myje ruce. Zcela automaticky by to mělo být poté, co přijdeme z venku domů, po návštěvě toalety a před každým jídlem.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8947968/

Náhledové foto: Freeimages