Nízké sebevědomí I: Kde je jeho počátek?

smutek

Nejsem hezká. Mám moc velký nos. Jsem smolař. Nic neumím. Nejsem dost dobrý. Poznáváte se v některé z těchto vět? Kdo říká, že ne, ten pravděpodobně lže. Každý z nás má nějaké komplexy ohledně svého vzhledu nebo schopností. Spousta lidí je ale přechází a nedělají si z toho hlavu. Pokud vám ovšem vaše mindráky začínají přerůstat přes hlavu a ovlivňují vaše vztahy, je načase s nízkým sebevědomím zatočit. Rozhodně to není jednoduchá cesta, proto jsem pro vás připravila několik článků na toto téma, ve kterých rozebereme příčiny nízkého sebevědomí, jeho důsledky pro život a jak se s ním postupně vypořádat.

Vše začíná v dětství

Počátky problému se sebevědomím lze zaznamenat již v dětství. Pramení většinou z neustálého srovnávání s jinými dětmi („Proč nejsi tak hodná jako Anička“?) či shazování schopností dítěte („Jdi od toho, jsi nemotorný, udělám to raději sama“.). Dospělému člověku se mohou zdát takové věty jako hlouposti, dítě je ale vnímá velmi citlivě. Když se taková „masáž“ opakuje často, má člověk zaděláno na pořádný pocit méněcennosti.

šikanaŠikana: foto Pixabay

Sebevědomí se dále rozvíjí i v kolektivu vrstevníků, při plnění různých cílů a při kontaktu s různými lidmi. Častým ničitelem sebevědomí je i šikana ve škole, která je i v dnešní době stále tabu.

Jak se projevuje?

Člověka, který si moc nevěří, poznáte celkem snadno. Prvním typem je Drsňák. Nenechá si nic líbit, na první pohled vypadá přehnaně sebevědomě až arogantně. Pod tvrdou slupkou se však skrývá citlivá duše, která jen čeká na uznání ostatních. V některých případech se může Drsňák projevovat i agresivně.

psychologPsycholog: foto Pixabay

Druhý typ člověka bez sebevědomí je Smolař. Smolař na sobě nevidí nic hezkého. Má pocit, že se mu v životě nic nedaří a když přece jen něco vyjde, je to náhoda. Bojí se vystoupit ze své komfortní zóny buď kvůli ostatním nebo kvůli strachu z neúspěchu. Smolaře i Drsňáka spojuje jedna věc, a to nedůvěra v sebe a své schopnosti a rozhodí je jakákoliv kritika.

Poznali jste se v jednom z těchto typů? Příště si povíme, jak nízké sebevědomí negativně ovlivňuje náš život a jak s ním můžeme bojovat.

Zdroj: https://jsme.cz/problem-jmenem-nizke-sebevedomi-aneb-techniky-ktere-vam-pomohou-se-sebeduverou

Smutek: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.