Nepodceňujte význam hraček, pro děti jsou prvotinou vzdělání

Hraní

Hračky jsou pro děti obrovským zdrojem poznání a pomocníkem při učení se. Těžko vysvětlíte dítěti poměr stran ve čtverci, ale pokud jej posadíte před hračku, kde se vkládají kostičky podle tvarů, po chvilce si poradí. Děti nevědomky vnímají barvy, tvary, obrázky i materiály hraček. Nechávejte dětem čas na hraní, nic lepšího pro ně v rámci domácí výuky v útlém věku udělat nemůžete.

Škola hrou

Není žádné tajemství, že když je člověk dobře naladěný, jde mu vše snadněji od ruky – a stejně tak do hlavy. Proto když děti baví nějaká hra, nasávají informace a pocity jako houba a utváří si nové znalosti. Hračky pro dětiHračky pro děti a asociační hry mají velký dopad na rozvoj mozku a motoriku. Využívají je nejen pedagogové, ale také doktoři v oborech jako je logopedie nebo pediatrie.

Vliv hraček na mluvené slovo

Hračky aktivují řečové centrum v centrálním nervovém systému a rozvíjí fantazii dítěte. Budují pozitivní emoce a asociace s učením, přináší radost z úspěchu a velmi konstruktivně cvičí paměť a soustředění. Děti jsou postaveny před rozhodnutí, která musí samy učinit. Při hraní s ostatními dětmi se u dětí budují sociální vztahy a rozvíjí se komunikační dovednosti. Nejprve v podobě gest a zvuků, později prostřednictvím slov a vět. Tím si děti tvoří slovní zásobu a učí se reagovat na druhé.

Logopedické hračky pro děti

Logopedické hračky jsou navrženy tak, aby pomohly dětem rozvíjet a zlepšovat komunikační dovednosti, řečovou schopnost a jazykovou gramatiku. Užitečné jsou nejen pro děti, které mají potíže s řečí.

  1. Hračky s písmeny a číslicemi: Pomáhají dětem rozvíjet dovednosti v oblasti abecedy, čtení a psaní. Můžou to být písmenkové kostky, magnety na lednici nebo puzzle s písmeny, z kterých děti mohou později skládat celá slova a věty.
  2. Hračky na práci se zvuky: Hračky, které pomáhají dětem rozpoznávat a pracovat se zvuky, jsou také důležité. Sem patří například hračky s obrázky, kde děti pojmenovávají zvířata podle zvuků.
  3. Hračky na rozvíjení slovní zásoby: Hračky s obrázky, které umožňují dětem pojmenovávat různé objekty, zvířata, barvy a další pojmy.
  4. Hry s hádankami a rébusy: Posilují kognitivní dovednosti a slovní zásobu.
  5. Interaktivní hračky s hlasem: Některé moderní hračky mohou komunikovat s dětmi a reagovat na jejich řeč. Tyto hračky mohou podporovat konverzační dovednosti.
  6. Hračky na imitaci: Hračky, které umožňují dětem imitovat různé zvuky, zvířata nebo povolání, mohou být zábavnou cestou k rozvoji řečových schopností.

Na hry není nikdy pozdě

Je důležité vybrat hračky, které odpovídají věku a dovednostem konkrétního dítěte nebo skupiny dětí. Většina hraček ale umožňuje různé interpretace hry a dá se snadno přizpůsobit různé věkové kategorii tak, aby byla atraktivní i snadno pochopitelná. Hračky tak s dětmi rostou.

Zdroje info: Autor Veronika Decsy, produktvdetailu.cz, allegro.cz

Náhledové foto: Unsplash

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.