Vysetření

Nepodceňujte problémy s ledvinami

Tento párový orgán je velice rizikový, co se selhávání týká. Každoročně roste počet lidí s tímto problémem. Přitom jde o velice vážný problém, jelikož na selhání ledvin můžete i zemřít. Je důležité tedy nepodceňovat jakékoli obtíže týkající se ledvin.

O jaké problémy může jít?

Velkým problémem při diagnostice onemocnění ledvin je fakt, že většina nemocí probíhá skrytě a je velice těžké nějaké obtíže registrovat. Největším pomocníkem při odhalování příznaků nemocí ledvin jsou různá vyšetření moči a krve. Lidé však většinou návštěvy na tato vyšetření a kontroly zanedbávají. Je zde však mnoho příznaků, které sice nemusí, ale mohou indikovat nějaký druh ledvinového onemocnění. Patří mezi ně únava, citlivost kůže, kdy se vám zdá suchá, podrážděná a svědící. Dále věnujte pozornost otokům lýtek, kotníků nebo obličeje či problémům s močením a pachutí v ústech.

Realita je otřesná

V Česku není realita této problematiky nijak růžová. V naší zemi dochází asi 6 tisíc pacientů na dialýzu a 4 tisíce lidí dokonce žije s transplantovanou ledvinou. Ve světě pak platí statistika, že asi 10% lidí má nějaký druh a stupeň postižení ledvin. Ať už jde třeba o ledvinové kameny nebo záněty ledvin. Podle odborníků za vysoké nárůsty výše zmíněných čísel může změna životního stylu. Jíme nekvalitní, synteticky vyrobené a upravované potraviny a celkově se málo hýbeme a sportujeme. Dalšími rizikovými faktory jsou stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka.

Vyšetření vás nic nestojí

Patříte mezi rizikové skupiny ledvinových onemocnění? Tedy mezi lidi s vysokým krevním tlakem a diabetem? Vždy máte možnost nechat se vyšetřit u svého lékaře. Většinou v rámci preventivní prohlídky lékař učiní všechna potřebná vyšetření. Pokud se totiž nemoc ledvin odhalí pozdě, často již nejde selhání ledviny zabránit. Vyšetření je gratis tak proč nevyužít této možnosti. Pokud jsou prohlídky pravidelné, mohou vám zachránit život!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *