sad woman looking at home pregnancy test

Neplodnost není problém jen u žen, muži se na ní podílí stejnou měrou

V minulosti byly problémy s početím dítěte přisuzovány především ženám. Odborníci dnes mají jasno a tvrdí, že se ženská a pánská populace na celkové míře neplodnosti podílí rovným dílem. V absolutních číslech pak počet párů, které nemohou založit rodinu přirozeným způsobem, rapidně roste. Na vině je množství faktorů souvisejících především s nezdravým životním stylem.

Bez zbytečného čekání, tedy v rámci prvního cyklu, se početí dítěte povede 15 % párů. Přes 60 % se to podaří během šesti měsíců a 25 % do dvou let. Zbylých 15 % je odkázáno na odborníky, kteří jim doporučí vhodnou léčbu. Asistovaná reprodukce představuje spíše krajní řešení, k němuž se páry uchylují až v momentě, kdy vyčerpají ostatní možnosti.

Významný vliv na úspěšné početí dítěte hraje věk prvorodičky. Dnes již není pochyb, že po zhruba 35. roku věku plodnost žen skokově klesá a stejně tak i pravděpodobnost, že se podaří otěhotnět v rámci asistované reprodukce.

Zdroj obrázku: fertility-ivf.eu

Nejčastější příčiny neplodnosti

Zdaleka nejčastější příčinou neplodnosti žen jsou hormony, respektive jejich nerovnováha, v jejímž důsledku nedochází k pravidelné ovulaci. K té nemusí dojít z důvodu nadváhy či naopak příliš nízké hmotnosti.

Dalším původem neplodnosti u žen, a to krajně nepříjemným, je endometrióza – často doprovázená srůstáním vejcovodů, které nejsou dobře průchodné (příp. jsou zcela neprůchodné).  Jednou z příčin uzavřených vejcovodů jsou opakované záněty.

Co se týče mužů, stále častěji se potýkají s nedostatkem spermií, případně jejich pasivitou (nedostatečnou pohyblivostí). Někdy se dokonce netvoří vůbec a dotyčnému nezbývá než přistoupit na darování spermatu.

Zdroj obrázku: fertility-ivf.eu

Problém s otěhotněním nastává i tehdy, jsou-li pohlavní buňky partnerů inkompatibilní. Stává se, že oplození zabraňuje imunitní systém ženy – produkuje látky zabraňující početí, případně poškozuje vyvíjející se embryo.

A jsou i případy, u nichž se nepodaří nalézt přesnou příčinu, a to ani navzdory vysoké úrovni moderní medicíny. Párům naštěstí mohou využít darování vajíček či spermií a založit rodinu i navzdory nepřízni osudu.

Zdroj náhledového obrázku: fertility-ivf.eu

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *