Není respirátor jako respirátor

Respirátor

Respirátory jsou dnes již standardní součástí oblečení nejen Čechů, ale v podstatě všech lidí na planetě. Pandemie stále řádí a na žádné velké polevování to nevypadá.

Kvůli své ochraně tak lidé nakupují respirátory často i po desítkách kusech, nicméně ne všechny stojí opravdu za ty peníze.

Na kvalitě zde záleží především

Respirátor je prostředek, jenž má primárně sloužit k ochraně horních cest dýchacích, tudíž je potřeba, aby byl maximálně funkční. V opačném případě se skutečně jedná pouze o ozdobu přes ústa.

A zde je zakopaný pes. Valná část obyvatelstva se totiž instinktivně řídí pouze podle ceny a nakupují často nepříliš kvalitní produkty. Ty jsou většinou čínské výroby a nefungují, jak by měly.

Tyto se dají identifikovat docela snadno, a sice díky označení N95. Jedná se o čínskou normu, která je však mnohem shovívavější než ta evropská. Tento druh respirátorů tudíž nemusí fungovat podle předpokladů.

Český výrobek funguje, jak má

Já jsem dal přednost českému výrobci Good Mask, jenž nabízí mimo jiné i respirátory třídy FFP2. Jedná se o druhou nejvyšší ochrannou třídu, což je pro dnešní situaci ideální. Já koupil tyto respirátory v Tescu, nicméně se dají pořídit i prostřednictvím internetu, a sice pouze za cenu přepravy, což je samozřejmě skvělé.

Vzhledem k tomu, že jde o český výrobek, podléhá evropským normám, a díky tomu mám jistou kvalitu. Nechtěl bych nosit na obličeji něco, co nefunguje pořádně a chrání mě jen sporadicky.

Jak se nosí?

Respirátory z dílen Good Mask se nosí překvapivě dobře. Úchyty za ušima příliš netlačí, i když po pár desítkách minut už jsem si musel zadní stranu uší občas trochu promasírovat. Tyto problémy však dělají nejspíš všechny respirátory s tímto druhem uchycení.

Důležitější pro mě je, že mi dobře sedí na tváři. Ještě se mi nestalo, že by mi tento respirátor padal z obličeje či netěsnil. Také po něm nemám žádné vyrážky. Maximálně tak otlačeniny, což je ovšem logické. Ty samozřejmě během pár minut zmizí.

Obecně nemám proti tomuto druhu respirátorů žádné vážnější výtky. Nosí se dobře a dle všeho jsou i velice efektivní i proti virům. A jelikož jsou cenově zajímavé, není důvod je nepreferovat před jinými značkami.

Náhledové foto: mediatoring.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.