Jaterní skvrny – známe způsob, jak se jich zbavit

Stařecké skvrny

Jaterní skvrny známe také pod nepříliš lichotivým názvem: stařecké skvrny. Pravdou je, že u starších lidí (nad 50 let) se vyskytují obvykle v mnohem větším množství, než u mladých lidí. To je také důvod, proč je spousta lidí považuje za první projevy stárnutí. Vznikají působením ultrafialových paprsků na melanocyty, což jsou buňky, které jsou obsaženy ve vrstvě kůže, kterou označujeme jako epidermis. Dochází ke zvýšené produkci melaninu, což je kožní pigment. A v důsledku toho vzniknou jaterní skvrny.

Jaterní skvrny

Spousta lidí si myslí, že název „jaterní skvrny“ souvisí s tím, že lidé, kteří je mají, trpí onemocněním jater. Není to pravda. Název pochází čistě z toho, že jaterní skvrny mají stejnou barvu jako játra. Obvykle se jedná o světle žlutou až tmavě hnědou barvu. Jaterní skvrny mají oválný tvar a vyskytují se v různých velikostech – obvykle do 2 cm v průměru. Jejich nejčastější výskyt je na rukou, pažích, nohou, ale také v obličeji.

Jaterní skvrny

Foto: Pixabay

Na co si dát pozor

Samotné jaterní skvrny nevyžadují zvláštní péči a nejsou nebezpečné. Velice podobné jim ale jsou léze, které je potřeba léčit. Pro léze je charakteristická černá barva, nepravidelný tvar a rychlý růst. Tím se odlišují od jaterních skvrn. Pokud máte pocit, že máte léze, navštivte svého lékaře. Spousta lidí se ale snaží o odstranění jaterních skvrn z estetických důvodů. Existuje k tomu několik prostředků.

Odstranění jaterních skvrn

První možností, po které sáhne většina lidí, je použití lokálních léčiv. Nápomocné jsou zejména hydrochinony a retinoly. Důležité je používat je dlouhodobě, aby došlo k vyblednutí jaterních skvrn. Jejich používání je ale u některých lidí doprovázeno nepříjemnými projevy, jako je svědění, pálení, zarudnutí a suchá pokožka. Další volbou je kryoterapie, což je v podstatě použití kapalného dusíku k odstranění jaterních skvrn. Velmi účinná je léčba pomocí laserové terapie a systémů pulzních světel, protože ničí usazeniny melanocytů bez poškození pokožky. Metoda zvaná mikrodermabraze exfoliuje vrstvy epidermis. Ne vždy ale zabere napoprvé, takže je zapotřebí využít několik ošetření. Další možností je chemický peeling, který vede k odstranění horních vrstev epidermis.

Jak předcházet vzniku jaterních skvrn

Používejte opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 30. Taktéž je dobré vyhýbat se nadměrnému slunění. Pokud musíte být určitou dobu na slunci, vyplatí se zakrýt si exponované oblasti. nevycházejte ven v době od 10 do 14 hodin, kdy je sluneční záření nejintenzívnější.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/plamy-watrobowe-jak-je-usunac/

Foto: Pixabay