Nemoci mužů

Nemoci, které sužují častěji muže

Většinou si choroby nevybírají pohlaví toho, koho napadnou. Samozřejmě s výjimkou onemocnění konkrétních orgánů, které má jen jedno pohlaví. Jde například o rakovinu prsu nebo prostaty. My se dnes však podíváme na onemocnění, která se vyskytují spíše u mužů než u žen, ačkoli z prvního pohledu k tomu není významný důvod. Pojďme se na to společně podívat!

Srdeční choroby

Nejprve se podíváme na typické onemocnění, které sužuje spíše muže nežli něžné pohlaví. Jde o srdeční choroby všeho druhu. Právě srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin smrti u mužů, a to celosvětově. Jednou z nejčastějších nemocí je pak ateroskleróza neboli kornatění cév. Cévy jsou ucpané cholesterolem nebo vápníkem a snižuje se jejich průchodnost. Mezi další typické nemoci patří infarkt myokardu nebo angina pectoris neboli zánětlivé onemocnění srdce. A proč jsou náchylnější spíše muži? Obecně pijí více alkoholu a trpí více nadváhou (muži 47 %, ženy 33 %).

Onkologická onemocnění

Další typickou nemocí je rakovina. Jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí. Tato zákeřná nemoc také zasahuje statisticky více muže než ženy. Samozřejmě kromě rakoviny prsu. Nádory opět sužují více mužů. Čím to je? Opět je zde faktor životního stylu, tedy i konzumace alkoholu nebo kouření. Statisticky se tyto zlozvyky týkají spíše mužů, než žen.

Parkinsonova choroba

Poslední zmiňovanou nemocí bude ta Parkinsonova. Jde o nemoc centrální nervové soustavy. Ubývají nervové buňky a zpomalují se přenosy signálů v těle. Převážně starší lidé, kteří trpí touto nemocí pak mají špatnou motoriku i psychiku. Pokud by se sčítali muži i ženy trpící touto nemocí vyjde vám poměr cca 3:2 pro muže. A přesto, že jde zpravidla o onemocnění starých lidí, nemusí být výjimkou ani třicátník s touto nemocí. O to horší je fakt, že ani přes mnohé postupy, které zlepšují nemocným život, stále neumíme tuto nemoc vyléčit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *