Cordyceps

Nejznámější medicinální houby

Houby jsou všeobecně známé tím, že obsahují látky, které dokážou lidskému organismu dodat energii a potřebné vitamíny. Navíc se vyznačují vynikající chutí. Ostatně houbaření je jedním z nejoblíbenějších hobby u nás. Z drtivé většiny tedy sbíráme nejrůznější hříbky kvůli chuťovým vlastnostem a oživení gastronomie. My se ale zaměříme na medicinální houby, jež mají zpomalit procesy degenerace lidského organismu, regulovat hladinu cukru v krvi, případně ochránit imunitní systém. Jaké jsou tedy nejznámější medicinální houby?

Ruská Chaga

Chaga se řadí mezi dřevokazné druhy hub a je označována také jako rezavec šikmý. Její původ najdeme v sibiřských lesích. Hojně roste na břízách, což samozřejmě vede k vysokému obsahu betulinu. Nejčastěji se uplatňuje v souvislosti s herpetickými viry, které jsou součástí každodenního života a populace je jimi doslova a do písmene zamořena. Jinak napomáhá i ke snížení lipidů v krvi a údajně má i protirakovinné účinky.

Chaga

Zdroj obrázku: mycomedica.cz

Lesklokorka lesklá

Mezi chorošovité dřevokazné druhy hub se řadí také lesklokorka lesklá, jež je známá spíše pod tradičním označením reishi. Najdeme ji především na odumřelých kmenech stromů, případně na pařezech. Plodnice poznáte podle typické silně lesklé patiny a průměru pohybujícím se od 6 do 12 cm. Domovskou zemí reishi je Asie, kde je označována jako božská houba nesmrtelnosti. V čínské medicíně se prosazovala velmi často. Nicméně byla vzácná, a tak k ní měli přístup pouze císař a někteří ostatní vyvolení. Mnohdy ji používali i mniši v taoistických klášterech. Vyznačuje se zejména tím, že dokáže pomoct při zrychlení regenerace organismu.

Reishi

Zdroj obrázku: mycomedica.cz

Housenice čínská

Tato cizopasná houba označovaná jako Cordyceps se nachází v horách Číny a Tibetu. Svůj název má odvozený od toho, že je cizopasníkem na tělech housenek a nejrůznějšího hmyzu. Nejdříve si účinků housenice všimli pastevci jaků. Tato zvířata konzumující houbu byla mnohem vitálnější a dožívala se vyššího věku.

Chcete-li vyzkoušet jakékoli extrakty ze zmiňovaných hub, můžete si vybrat v eshopu mycomedica.cz.

Zdroj náhledového obrázku: mycomedica.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *