Nejčastější fobie: čeho se lidé nejčastěji bojí

Fobie

Neexistuje člověk, který by se nebál ničeho. Avšak náš strach z různých věcí je obvykle jen mírný a neovlivňuje kvalitu našeho života. Lidé, kteří trpí fobiemi, se však bolí natolik, že při konfrontaci s obávanou situací či předmětem, může dojít k výjimečně silnému vnímání. Tato situace ovlivní jejich každodenní zážitky. V některých případech může člověk upadnout do šoku, pociťovat závratě nebo dokonce cítit paniku. Fobií existuje celá spousta. Níže uvádíme nejčastější z nich.

Arachnofobie

Arachnofobie čili strach z pavouků patří k nejčastějším druhům fobie na světě – je to také fobie nejznámější. Je častější u žen, uvádí se, že asi 30 % všech žen a 25 % mužů trpí arachnofobií. Proč se lidé bojí zrovna pavouků (nebo pavoukovců) obecně, není známo. Někomu připadají nejenom vzhledově odpuzující, ale přímo nebezpeční. Pokud by prý pavouci byli ve velikosti koček, mohli by začít lovit i lidi.

Pavouk

Foto: Pixabay

Ofidiofobie

Slizká kůže, nebezpečné zuby a silný stisk – ofidiofobie je strach z hadů. Také tato zvířátka mohou mnohým z nás nahnat více, než husí kůži. Hadů se bojíme z evolučních důvodů – také oni jsou pro nás potenciálně nebezpeční. Nicméně někteří lidé se začnou hadů silně bát až po předchozí negativní zkušenosti.

Akrofobie

Trpíte-li touto fobií, pak se zřejmě vyhýbáte výškám. Někomu vadí jen reálný pohled seshora dolů (například z balkonu nebo z žebříku), jiný nesnese tento pohled ani zprostředkovaně (například v televizi). Takový pohled u něj vyvolává záchvaty úzkosti. Není výjimkou, že osoba, která je vystavena výšce, které se bojí, se křečovitě chytne a je problém ji od tohoto předmětu oddělit. Touto fobií trpí asi 20 milionů lidí na světě.

Aerofobie

Aerofobie může tak trochu souviset s akrofobií, i když se jedná o dvě různé fobie. Aerofobie je strach z létání. Odhaduje se, že tím trpí přibližně 8 milionů lidí. Tento problém je sice nepříjemný, nicméně dá se s ním vypořádat – oblíbená je zejména expoziční terapie.

Kynofobie

Kynofobie neboli strach ze psů je jednou z nejčastěji léčených fobií na světě. Trpí ji 36 % všech pacientů, kteří se rozhodnou léčit svou fobii. Na této fobii je nepříjemné to, že psům je opravdu těžké se vyhnout, protože Češi patří mezi „pejskařský“ národ. Ve velké většině případů je tato fobie způsobena nepříjemným zážitkem se psem v minulosti.

Sociální fobie

Mezi nejčastější fobii patří strach z mluvení na veřejnosti. Počátek této fobie obvykle začíná v pubertě, a pokud nedojde k její léčbě nebo je léčba provedena nesprávně, může být celoživotní.

Agorafobie

Jedná se o strach z míst nebo situací, kde by mohl být útěk obtížný. Může to zahrnovat letadla, davy lidí nebo omezené prostory. Tento typ fobie se vyskytuje u asi jedné třetiny pacientů s panickou poruchou. Častější je u žen než u mužů (každým druhým pacientem je žena).

Zdroj: https://www.psychiatryassociatesofbatonrouge.com/blog/7-most-common-phobias-how-they-affect-patients

Foto: Pixabay