Nejčastější důvody bolesti kloubů a způsoby prevence

Bolí vás klouby, ale nevíte, co může být důvodem? Příčin existuje více a stejně tak jsou i různé metody prevence, jak svému tělu pomoci, aby byly klouby maximálně zdravé a v optimální kondici. S následujícím radami v tomto článku to jistě zvládnete.

Opakovaná těžká práce jako riziko pro bolestivost kloubů

Častou příčinou bolestí kloubů je opakovaná a namáhavá práce. Pokud tedy máte fyzickou práci, kde například přenášíte těžké věci, nebo celkově využíváte své tělo pro hlavní výkon práce, může se to postupně začínat projevovat právě i na kloubech. Změna práce však často není možná, takže je důležité zaměřit se na prevenci v podobě zdravé stravy a případného užívání doplňků. Pomoci mohou i nejrůznější masáže a vhodně strávený čas mimo práci.

Nadváha je jasným důvodem

Jedním z důvodů, proč vás bolí klouby, může být i nadměrná hmotnost. Především u dolních končetin je v takovém případě problém s nadměrnou zátěží, na kterou klouby nejsou stavěné. Dochází tak k jejich rychlejšímu opotřebování, což s sebou přináší také bolestivost. Jednou z pomocí tak je zhubnout na optimální zdravou váhu.

Málo pohybu

Stejně jako škodí i příliš namáhavý a opakovaný pohyb, i jeho úplná absence není nic pozitivního. Zdravý pohyb pomáhá dostatečně prokrvit okolí kloubu a podporuje syntézu důležitých látek, mezi které patří například kyselina hyaluronová. Ta se vyskytuje nejenom v pleti, ale i v tkáních okolo kloubů. Proto je nejlepší prevencí přiměřený pohyb. Cvičení o lehčí intenzitě či pravidelné procházky na čerstvém vzduchu. V rámci protažení celého těla můžete přidat také jógu nebo protahování.

Foto: Pixabay

Nedostatek důležitých látek ve stravě

Pro zdraví kloubů je velmi důležitá také strava. Ta by měla obsahovat všechny důležité látky. Pro klouby jsou konkrétně důležité například vitamín D, vápník nebo omega mastné kyseliny, jejichž zdrojem je například rybí tuk. Pokud víte, že máte těchto látek ve stravě nedostatek, je vhodné pořídit doplňky stravy. Ty mohou být přímo zaměřené i na klouby, kdy ve složení nechybí kolagen.

Zdroj: https://www.healthy-magazine.co.uk/causes-of-joint-pain/

Náhledové foto: Pixabay