Návyky, které mají nejdéle žijící lidé na světě

Stáří

Toužíte po dlouhém životě, nebo vás jen zajímá, jak je to možné, že někdo umře již v 60, někdo v 80 a existují také lidé, kteří se dožívají 100 let? Do určité míry je to jistě ovlivněno také genetikou. Na vině jsou ale také životní návyky, které si tito lidé osvojili. Lidé, kteří se dožili úctyhodného věku, mají jedno společné: vyhýbají se jim srdeční choroby, cukrovka, demence či rakovina. Dá se délka života skutečně ovlivnit?

Nevyhýbají se pohybu

Lidé, kteří se dožili vysokého věku, nemají doma robotické vysavače ani žádné další speciální pomocníky. Nejedí doplňky stravy a nenavštěvují posilovny. Jejich život je založen zejména na tom, že pohyb je pro ně přirozenou součástí života. Mají například svou zahrádku, o kterou musí pečovat. Nejsou líní a úklid si nijak neusnadňují. Co mohou, udělají si sami.

Stáří

Foto: Pixabay

Zvládají stres

Stres se vyskytuje všude, nejenom v přelidněných městech. Každý člověk jím může být ovlivněn – a netýká se to pouze jeho psychického zdraví. Stres si zažili také lidé vysokého věku. Rozdíl je ale zejména v tom, že jej umí zvládat. Našli si určitou techniku, která jim pomáhá. Pro někoho je to práce na zahrádce, někdo se stresu může zbavit prostřednictvím masáže, jiní jdou do kostela. Způsobů je spoustu, stačí si vybrat.

Dodržují pravidlo 80 %

Toto pravidlo se týká stravování. Podle něj byste měli přestat jíst tehdy, když je váš žaludek z 80 % plný. Znamená to tedy, že jíte tolik, kolik byste jíst měli, aniž byste přibývali na váze. Pocitu sytosti podle nich není třeba dosáhnout. Poslední jídlo si dopřejí v podvečer, a toto jídlo je obvykle nejmenší a nejlehčí z celého dne.

Jejich strava je převážně rostlinná

Lidé se zaměřují na takové zdroje bílkovin, jako jsou fazole, sója či čočka. Například vepřové maso si dopřávají jen asi pětkrát do měsíce, přičemž jedna porce má okolo 120 g.

Alkohol ano, ale střídmě

Vyhýbat se alkoholu zcela není nutné. Vypít můžete jednu skleničku denně, ideálně s jídlem a přáteli. A to, že jeden den skleničku vynecháte, neznamená, že druhý den můžete vypít dvojnásobek.

Víra

Důležitým faktorem dlouhého života je také víra v určité náboženství a dodržování jeho zásad.

Starají se o své blízké

To, že se matky starají o své děti, je v naprosté většině případů samozřejmé. Ale postarat se o své rodiče už takovou samozřejmostí není. Přitom národy, které se dožívají nejvíce let, se svých prarodičů ani rodičů nestranní. Život může prodloužit i náklonnost k životnímu partnerovi.

Správná komunita

Lidé, kteří jsou součástí té správné komunity, jejíž součástí se cítí být, se dožívají vyššího věku.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/habits-that-worlds-longest-lived-people-share

Foto: Pixabay