Naučte se sušit boty správně. Nezkrátíte tím jejich životnost

Prádlo

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak vysušit boty, je dát je do sušičky. Zde je ovšem příliš drsné prostředí, které může obuv poškodit. A když ne napoprvé, tak po opakovaném použití určitě. V sušičce může vlivem tepla dojít k deformaci podrážky, takže i ze zdravotní obuvi se může stát ta, která vaše nohy spíše poškodí. Z tohoto důvodu bychom neměli boty stavět ani na radiátor. Jak je tedy správně sušit?

Kdy sušit boty?

Boty sušíme nejenom v případě, že projdeme kaluží nebo sněhem, ale také při pravidelném čištění nebo po zpocených nohou. Pokud boty pravidelně po používání nesušíte, můžete si vytvořit velice příznivé prostředí pro růst plísní. Trpíte-li plísněmi nehtů na nohou, měli byste se o svou obuv starat velice pečlivě.

Proč nepatří boty do sušičky?

Pokud vkládáte boty do sušičky, riskujete tím nejenom změnu tvaru jejich podrážek, ale také poškození svrchní části. Boty se mohou otlouct nebo dokonce srazit. Jakákoli změna tvaru bot může znamenat zbytečné puchýře na nohou. Vysoké teploty mohou poškodit lepidlo použité v obuvi, takže se bota může v nejhorším případě i rozpadnout. Pokud přece jen chcete použít sušičku, nastavte co nejnižší možnou teplotu. Je dobré uložit je do síťovaného sáčku a zavázat tkaničky tak, aby se v sušičce nezamotaly.

Jak nechat boty sušit přirozeně?

Boty položte na savou podložku, která vám může pomoci vysušit přebytečnou vodu stékající z obuvi. Podložka by měla být rovná a boty by měly stát na celé ploše podrážky, aby nedošlo k její deformaci. Takovéto sušení se ale může značně prodloužit, a proto možná budete chtít proces urychlit. Níže jsou způsoby, jak na to. Použijte třeba noviny,

Jak sušit boty novinami?

Můžete k tomu použít klasické noviny. Vyjměte vložky a odstraňte tkaničky, čímž otevřete botu. Zmačkejte noviny a vložte je dovnitř obuvi (nacpěte je až do špičky boty). Z vnější strany bot omotejte ručník nebo jinou savou textilii. Dejte na suché místo mimo přímé sluneční světlo. Podle potřeby můžete noviny několikrát vyměnit. Pravidelně kontrolujte, jak jsou boty mokré. Po 12 hodinách už by měly být boty suché.

Už jste vyzkoušeli ventilátor?

Stolní nebo podlahový ventilátor fouká studený vzduch, takže může být nápomocný také při vysoušení bot. Pomocí šňůrek je zavěste na mřížku ventilátoru (boty by měly být suché). Dejte si pozor, ať se šňůrky nezamotají dovnitř ventilátoru. Před zavěšením odstraňte vložky a boty co nejvíce otevřete (v místě, kde jsou tkaničky). Pod ventilátor dejte ručník. Pokud máte fén na vlasy, který fouká také studený vzduch, můžete použít i jej.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/susite-boty-spravne-nespravnou-metodou-je-muzete-znicit-20221128.html

https://www.nike.com/a/best-way-dry-shoes