men-2425121_640

Mít, či nemít děti? Někteří jedinci je odmítají z ekologických důvodů

Slyšíme to čím dále častěji, že bychom měli snížit uhlíkovou stopu. Švédská aktivistka Greta Thunbergová dokonce kvůli tomu ani nechodila do školy, aby mohla ve světě podporovat akce proti globálnímu oteplování. A někteří mladí lidé se rozhodli dokonce z ekologických důvodů nemít děti.

Jak účinně bojovat proti oteplování klimatu?

Snížením spotřeby masa, omezit létání letadly nebo se vzdát automobilu. Ovšem podle vědců z Lundské univerzity ve Švédsku a z kanadské Univerzity Britské Kolumbie je úplně nejlepší vzdát se rodičovství, případně přivést na svět co nejméně dětí.

Francouzský deník Le Monde uvedl, že jedno dítě má na svém kontě 58 tun oxidu uhličitého za rok. Když se ale vrhnete celou svojí duší na vegetariánství, ušetříte v průměru ročně asi 0,8 tuny oxidu uhličitého. Jestliže si k tomu ještě přiberete chození pěšky nebo jízdu na kole místo cestování letadlem a autem, tak ušetříte už 4,8 tuny oxidu uhličitého ročně. A to už stojí za to uvažovat nad svým způsobem života, což také hodně mladých lidí v současné době dělá. Minimálně mají zcela nový pohled na rodičovství.

Rodina. obrázku: Pixabay.com

Ekologie jako důvod, proč nemít děti

Nechtějí zbytečně zatěžovat planetu, která už tak je přelidněná. Ve svém rozhodnutí jsou natolik pevní, že se najdou jedinci, kteří se dokonce nechají dobrovolně sterilizovat. Jedná se o krok, jenž vzít zpět nelze. Otázkou ovšem je, do jaké míry za jejich rozhodnutím stojí ekologie a co je jen důsledkem toho, že si nechtějí svůj život komplikovat starostí o děti a že dávají přednost jen sami sobě.

Francouzska Charlotte Debestová řekla, že tváří v tvář nejisté budoucnosti a ekonomické krizi není založení rodiny snadné. A materiální podmínky vstupu do dospělosti včetně přístupu ke stabilnímu zaměstnání a získání optimálního vlastního bydlení nejsou stejné jako před dvaceti lety.

I tak se však najde stále dost mladých lidí, pro které je mít děti tou nejpřirozenější věcí na světě. Možná, že lidstvo díky nim nevymře.

Mladí lidé. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

13 komentářů

 1. Aster Odpovědět

  Švédská aktivistka Gréta…proboha, to nemyslíte vážně – tato hloupá husa, která by nejvíc potřebovala zasednout do školní lavice a učit se!
  Z „globálního oteplování“ se dělá velký humbuk, za kterým stojí peníze – že různé cykly ochlazování a oteplování na naší planetě probíhaly už dávno a bez přispění člověka, to většina těchto pavědců ponechává tiše stranou – nehodí se jim to do jejich výkladu.

  1. Ivanhoe Odpovědět

   Jste člověk bez rozhledu a nemáte vědomosti o tématu,do kterého jste se tak agilně pustil.Ke zhroucení lidské populace dojde do dvaceti let.Věřte,že dobře vím,o čem mluvím.Vzpomenete si pak na mne.Ivanhoe

   1. Aster Odpovědět

    Štěkáte na nepravý strom – mám vzdělání v oboru fyzika a živím se tvorbou zahrad v přírodním stylu.
    Možná máte pravdu, že jsem člověk bez „vašeho“ rozhledu, potom vy jste ale člověk bez vědomostí a soudnosti, která vyplývá ze znalostí faktů.
    Ráda si na vás vzpomenu – možná si na sebe vzpomeneme navzájem.
    Bohužel stále trvám na tom, že švédská Greta je husa, která se má ještě mnoho co učit.

 2. Miway Odpovědět

  Je to sobectví, protože oni sami produkují CO2. Tito lidé by měli přestat dýchat, pak by planetě nejvíce pomohli.

 3. miroslav novotný Odpovědět

  Kdo to vypočítal? 58 tun za rok je 159 kilogramů CO2 denně. Buď sedí no, řekněme nevzdělanec, v LeMonde, nebo někde dál v řetězci předávání „informací“. No, kdyby se Ms. Fojtíková zamyslela…. ;o)

 4. Jim Odpovědět

  Je potřeba otevřeně říci, že přivést dítě do tohoto marasmu je nezodpovědnost. V situaci, kdy je vlastní bydlení pro mladé lidi téměř nedosažitelné (pokud se nechtějí na 30 let upsat bance a žít ve strachu , že v době krize budou nezaměstnaní a přijdou o střechu nad hlavou ),kdy jedna krize stíhá druhou, kdy matky s malými dětmi jsou pro zaměstnavatele nežádoucí (co kdyby proboha to dítě mohlo také marodit), kdy není možnost umístění dítěte do školky, kdy se už 20 let pouze žvaní o sdílených pracovních místech se nelze ani divit, že mladí se do zakládání rodiny nehrnou.Vždyť se tu už 30 let prosazuje idea, že ten kdo není majetný, by si ani žádnou rodinu zakládat něměl, neboť bude socka, která bude pouze sát peníze ze státního rozpočtu.Společnost, ve které je vše podřízeno zisku a nejvyšší hodnotou je majetek, tedy kapitalismus, taková společnost je odsouzená k zániku. Doba, kdy si chudí lidé pořizovali sedm a více dětí, aby alespoň jedno z nich přežilo a kapitalisté měli dostatek levné pracovní síly, tato doba je už v nenávratnu a již se nikdy nevrátí.Sám jsem si osobně přál mít tři děti, ale po roce 89 jsem rychle vystřízlivěl a zůstal u jednoho dítěte.

 5. Ivanhoe Odpovědět

  Fascinuje mě vaše nevzdělaná suverenita v daném oboru.Gréta je v této debatě naprosto nepodstatná a ani jsem se o ní nezmínil.Budování zahrad vám problémy životního prostředí,jak je vidět,nepřiblížilo,Nesnažte se mě v tomto oboru poučovat.Čtyřicet let jsem pracoval od roku 1972 jako profesionální ekolog s tímto odborným vzděláním: Katedra ŽP Př.F UK,,Ůstav krajinné ekologie PEF VŠZ.Třetí vzdělání a funkce,kterými jsem prošel,to je v této debatě s vámi naprosto nepodstatné.Mohu vám doporučit vyťukat na internetu Římský klub.Dostane vás to do obrazu skutečné situace.Hodně úspěchů v doplňování ekologického vzdělání.Ivanhoe

  1. Aster Odpovědět

   Máte naprostou pravdu, pane, a to v tom, že Greta je zcela nepodstatná – prostě je to husa, která by měla dokončit aspoň základní vzdělání – a na tom trvám – zajisté, vy jste se o ni nezmínil, já jsem reagovala na tento článek – ne na vás – chtělo by to lépe číst a uvědomovat si, o čem je příspěvek, na který reagujete.

   Nemusíte tady vypisovat své funkce a vzdělání – to na mě vážně dojem nedělá – mně ani nenapadne vám vysvětlovat, co všechno jsem absolvovala já – nemám to zapotřebí a asi byste to ani nepochopil – nebo spíš nechtěl pochopit.
   Ve zkratce – pane ekologu, nejsem si jista, kdo z nás dvou je schopen lépe chápat matematické modely – obávám se, že vy jste se na ně rovnou vykašlal – protože vám, ekologům, nezapadají do vašich „vizí“ a ani je se svým nedostatečným vzděláním nejste schopni pochopit.

   Hodně úspěchů v doplňování matematicko – fyzikálního vzdělání 🙂 Aster

  1. Aster Odpovědět

   Pane IvaneHoe, vaše arogance je také neopodstatněná a možná ještě směšnější – ve svém věku byste už měl umět diskutovat, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *