Příznaky menopauzy
19/02/2016
Kategorie: Aktuality, Novinky, Tipy a triky

Menopauza a její příznaky

Menopauza je zcela přirozenou součástí života každé ženy. Dochází při ní k utlumení funkce vaječníků a minimalizuje se tvorba dvou hormonů, a to progesteronu a estrogenu. Dochází ke kompletnímu zastavení menstruačního cyklu a ženy ztrácí svou schopnost plodnosti. Už prostě a jednoduše nedokáže otěhotnět. Obecně platí, že k menopauze dochází okolo 50. roku ženy. Vše je spojeno i se změnou v hormonálním rozpoložení a obecně jeví menopauza příznaky, které není od věci znát. Podívejme se na ně tedy podrobněji a poukažme si i na možnosti boje proti nim.

Hlavní příznaky menopauzy

Menopauza se vyznačuje celou řadou mnohdy poměrně nesourodých příznaků. Mohou být bohužel podobné, jako je tomu u některých onemocnění, takže si je ženy i pletou. Přehledně je uvedeme v následujících odrážkách.

-          poruchy menstruačního cyklu, a to změna intenzity, trvání i příchodu

-          nepříjemné návaly horka projevující se hlavně v oblasti hrudi

-          klasické noční návaly horka

-          velká únava, strnulost, malátnost a napětí

-          spánkové poruchy, nespavost

-          potíže s trávením

-          častější bolesti hlavy

-          podráždění a přecitlivělost

-          poruchy soustředěnosti

-          vyšší počet bakteriálních infekcí v oblasti genitálií

-          osteoporóza, tedy řídnutí kostí

-          vyšší riziko obezity a snazší ukládání tuků

Tří základní skupiny symptomů

Menopauza se vyznačuje celkem třemi druhy symptomů. Jedná se v první řadě o vegetativní symptomy, které nijak neohrožují zdravotní stav ženy. Typické jsou třeba pocity úzkosti, noční pocení a podobně. Velmi nepříjemné jsou organické symptomy, které se projevují na pokožce, v úbytku tělesné hmotnosti, změnou pigmentace anebo obtížemi při udržení moči. U metabolických změn hovoříme hlavně o zvýšení hladiny cholesterolu v krvi anebo o přecitlivělosti či osteoporóze.

Potlačení příznaků menopauzy

Pokud chce žena příznaky menopauzy potlačit, měla by brát léky. Ty jsou schopny dodat tělu chybějící estrogen. Ne všechny ženy ale dokážou léky zvládnout, a tak řeší situaci za pomocí náplastí. Vhodné jsou i přírodní preparáty, které ale nezaručují maximální účinek.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *