OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Meniskus a jeho příznaky

V každém koleni se nachází celkem dva menisky. Jde fakticky o tuhé, jakoby gumovité chrupavky, které pomáhají k pružné pevnosti kolen. Nachází se přesně v místě mezi stehenní a holenní kostí. Spousta lidí si myslí, že právě díky menisku dochází k hladkému ohýbání kolena ve směru, v němž to člověk potřebuje. Meniskus má jeden hlavní úkol, kterým je tlumení nárazů, jimž je koleno v pravidelných intervalech vystavováno. Meniskus sám o sobě plní svou funkci bezproblémově až do momentu, kdy dojde k jeho poškození. Pak vás koleno bude neskutečně bolet. Podívejme se tedy na meniskus a jeho příznaky podrobněji.

Hlavní příznaky poškození menisku

Hlavním příznakem poškození menisku je logicky bolest, a to konkrétně na vnější nebo na vnitřní straně kolena. V drtivé většině je tato bolest vyvolána nějakou činností, kdy je koleno namáháno. Samovolně vás bolet s největší pravděpodobností nebude. Typické jsou hlavně mnohé sportovní úkony či pracovní činnosti vyžadující pohyb kolene, respektive tlumení nárazů. Mnohdy také člověk s poškozeným meniskem uslyší zvuk podobný lupnutí či cvaknutí. Následně přichází otok schopný zajistit nepohyblivost kolena.

Degenerace menisku

Velmi nepříjemnou záležitostí je degenerace menisku. Všechny klouby v podstatě degenerují a menisky na tom nejsou jinak. Vznikají v nich velmi drobné prasklinky, o kterých člověk vůbec neví. Občas pouze zjistíme, že při chůzi do schodů nebo přes různé překážky to není stejné, jako tomu bylo v minulosti. I tak bychom ale celou situaci neměli zanedbat.

Léčba menisku

Klasiku představuje především operace menisku, která přichází na řadu v momentu, kdy je již meniskus poměrně hodně poškozen. Klasikou je prasklý meniskus v koleni. V případě menších poškození je ideální snažit se o preventivní opatření. Klasikou jsou hlavně preparáty na bázi kyseliny hyaluronové. Výborný je i chondroitin sulfátu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *