Měla by se snížit platnost antigenního testu na 24 hodin a zkrácena bude i karanténa

Test covid

Počty nakažených stoupají a stát bude muset opět začít jednat. Proočkovanost populace zatím není ideální, protilátky se bohužel nějak přesně neřeší. V pátek nám ministerstvo zdravotnictví nová pravidla podrobněji prozradí. Nyní naznačila hlavní hygienička Svrčinová, že může dojít třeba k zamezení vstupu neočkovaných na nejrůznější hromadné akce a k některým dalším restrikcím.

Změna karanténních opatření

Už nyní došlo k jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, které se týkalo délky platnosti testů na koronavirus. Nejspíše dojde i ke krácení karantény. Aktuálně se věci mají tak, že antigenní test má platnost 72 hodin a PCR celých 7 dní. Doba karantény je stanovena na 14 dní. Veškeré zmiňované doby by se mohly zkrátit. Andrej Babiš hovořil o zkrácení doby PCR testů na 3 dny. Antigenních testů by se týkalo pouze 24 hodin.  

Ukončení platnosti antigenních testů?

Svrčinová udává, že pouze v krajním případě. Hovořila o tom, že by se ale touto cestou vydávat nechtěla. Není se čemu divit, odpor veřejnosti by byl v takovémto případě zřejmě poměrně citelný.

Očkování jako klíčová záležitost

Opozice vyčítá nízkou proočkovanost populace především samotné kampani, respektive jejímu zpackání ze strany vlády. Neočkovaní by nyní podle nových pravidel měli mít zamezen přístup na některé akce. Jen pro upřesnění, proočkovanost populace v ČR se nyní pohybuje kolem 60 %, přičemž optimální by bylo minimálně 80 %. Včera, tedy ve středu, bylo v nemocnicích s covidem celkem 407 pacientů. 80 je v těžkém stavu.

Zdroje info:

https://koronavirus.mzcr.cz
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chystaji-se-zmeny-v-opatrenich-zkratit-by-se-mohla-platnost-testu-40374916
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/uvazujeme-o-zkraceni-doby-platnosti-testu-rika-k-situaci-svrcinova-177827

Antigenní test: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.