Češi a alkohol: Jsme jeho velcí milovníci. Ve spotřebě alkoholu držíme třetí místo ve světě

Podzim je ve znamení sběru úrody. Vinaři se těší na vinobraní a na to, jak se jim povede další ročník vína. Příznivci burčáku se už mlsně dívají po lahvích tohoto alkoholického nápoje a o své se nenechají připravit ani pivaři, pro které se na polích pěstuje chmel. Ne nadarmo se ale říká, že alkohol je metla lidstva. Proč jsou Češi v jeho pití na předních příčkách?

Pijeme více, než je zdrávo

Vinné sklípky vypadají z venku pěkně. I uvnitř jsou útulné, zvláště když v nich sedíte se sklenicí výborného červeného nebo bílého vína. Moravská vína jsou vyhlášená a často sbírají nejrůznější ocenění. Horší už je to, když z toho sklípku vyjdete ven na čerstvý vzduch. Alkohol stoupá do hlavy a na rty se tlačí bujarý zpěv. V tom lepším případě. V tom horším nejste daleko od rány a sprostými slovy nešetříte. I toto je jedna ze stránek nadměrného pití alkoholu.

Foto: Pixabay

Bohužel Češi se podle poslední zprávy OECD z roku 2019 umístili na třetím místě ve spotřebě alkoholu. Ročně se u nás vypije téměř 12 litrů čistého lihu. Větší pijani než my jsou pak Rakušani (12,2 l) a Lotyši (12,9 l).

Rizika související s nadměrným pitím alkoholu

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že konzumace alkoholu má na svědomí ročně život až 3 milionů lidí. Více než 5 % nemocí vzniká právě v důsledku jeho velké konzumace. Za bezpečné se přitom uvádí 24 g čistého alkoholu za den, což jsou 2 malá piva, 2 dcl vína nebo 2 malé skleničky destilátu.

Játra trpí nejvíce

K orgánům, které nadměrnou spotřebou alkoholu trpí, jsou zejména játra. V nich se metabolizuje až 90 % alkoholu, zbytek se z těla vyloučí ledvinami, plícemi a kůží. Z nemocí jater můžeme jmenovat cirhózu, jaterní steatózu, akutní alkoholovou hepatitidu. Po pravidelném užívání alkoholu se cirhóza rozvine do 10 až 15 let. Při intenzivním pitím i dříve.

Zdroj info: wikipedie.cz, wikiskripta.eu, oecd.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.